Nowa droga ekspresowa S74. Jest wykonawca "najdroższej inwestycji" w województwie

Droga ekspresowa S74 zapełni kolejne puste miejsce na drogowej mapie Polski. Będzie bardzo ważna nie tylko dla województwa świętokrzyskiego. Właśnie postawiono kolejny krok do realizacji najdłuższego odcinka S74.

Droga ekspresowa S74 będzie przebiegać przez trzy województwa: łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Połączy S12 w okolicach Sulejowa z S19 w Zarzeczu. Największym miastem koło, którego ma przebiegać są Kielce. Docelowo ma mieć ponad 206 km. Na razie wybudowano niecałe siedem kilometrów na południe od Kielc. GDDKiA ma jednak sporo dobrych informacji. Wyczekiwana przez mieszkańców wspomnianych województw eska zaczyna powstawać, a my mamy kolejne dobre wieści.

Droga ekspresowa S74 między Cedzyną a Łagowem

Najkorzystniejszą ofertę na realizację najdłuższego odcinka S74, a zarazem najdroższej inwestycji drogowej w województwie świętokrzyskim złożyła firma Mota-Engil Central Europe. Umowa na realizację odcinka Cedzyna - Łagów, na kwotę ok. 1,1 mld złotych, zostanie podpisana po dostarczeniu przez wykonawcę wymaganych dokumentów, w tym gwarancji należytego wykonania

- czytamy w najnowszym komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Właśnie doszło do bardzo ważnego wydarzenia w kwestii S74. Zakończyła się przeprowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych obligatoryjna kontrola uprzednia postępowania przetargowego. 

Droga ekspresowa S74 przestaje być tylko kreskami na mapie. Aktualnie trwa realizacja w systemie projektuj i buduj pięciu odcinków S74 w województwie świętokrzyskim o łącznej długości ok. 74 km.  Na obwodnicy Opatowa rozpoczęły się nawet prace budowlane. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy odcinka Mniów - Kielce.

S74. Najdłuższy i najdroższy odcinek

Po podpisaniu umowy z wykonawcą odcinka Cedzyna - Łagów w realizacji będzie ponad 100 kilometrów. To najdłuższy i najdroższy odcinek S74. Na co pójdzie ponad miliard złotych? To 30 kilometrów nowej drogi ekspresowej, która będzie poprowadzona na północ od DK74. Jak zwykle w przypadku takich inwestycji, powstanie znacznie więcej niż tylko same pasy, po których będą jeździć kierowcy.

Na S74 między Cedzyną a Łagowem powstanie 16 wiaduktów w ciągu S74 i nad drogą ekspresową, 13 mostów w ciągu drogi ekspresowej i innych dróg publicznych. Kierowcy otrzymają też cztery nowe węzły drogowe (Radlin, Wola Jachowa, Makoszyn i Łagów) i dwa MOP-y w Górnie. Zbudowany zostanie także zielony most dla zwierząt oraz ponad 30 przepustów.

Zobacz wideo Nowa Tesla Model 3 - jest lepsza, niż myślałem, ale nie jest idealna [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.