GDDKiA rozbuduje starą czwórkę, czyli darmową alternatywę dla najdroższego odcinka A4

Drogowcy wybrali po raz drugi wykonawcę, który ma rozbudować drogę krajową nr 94 w Olkuszu. Droga biegnąca równolegle do autostrady A4 ma być sukcesywnie modernizowana, tak aby zwiększyć jej przepustowość i nośność. To dobra wiadomość w kontekście rosnących opłat na A4.

Pierwszy wybór drogowców został zaskarżony przez konsorcjum pod przewodnictwem firmy NDI. Oferent, mimo że złożył najtańszą ofertę, przegrał z firmą Strabag. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczyła się wtedy, że NDI nie złożył wystarczających wyjaśnień, dlaczego złożył ofertę aż o 30 proc. niższą niż zakładany przez GDDKiA budżet. Sprawą ostatecznie zajęła się Krajowa Izba Odwoławcza.

KIO, stanęło po stronie NDI i nakazało ponowne rozpatrzenie ofert. Tym razem drogowcy zdecydowali się na najtańszą propozycję za 217,5 mln złotych (zakładany budżet wynosił 311,5 mln złotych).

Darmowa alternatywa dla A4

Większa część drogi krajowej nr 94 przebiega wzdłuż historycznej trasy drogi krajowej nr 4, co sprawia, że często jest nazywana przez kierowców "starą czwórką". Po wybudowaniu autostrady A4 pierwotna trasa drogi krajowej nr 4 straciła swoją rolę i jest teraz alternatywą dla autostrady m.in. w sytuacji, kiedy na autostradzie dochodzi do wypadku lub prowadzone są remonty. Trasa ta ma długość 675 km i przechodzi przez różne województwa, w tym dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie oraz podkarpackie.

Zobacz wideo

Przebudowa drogi 94 na odcinku Olkusza

Rozstrzygnięty przetarg dotyczy odcinka drogi przebiegającego przez Olkusz. Dla miasta stanowi on główną arterię, którą średnio przejeżdża nawet ponad 30 tys. samochodów na dobę. Wykonawca tego zadania zajmie się przede wszystkim wzmocnieniem nawierzchni i podniesieniem parametrów do nośności 11,5 tony na oś. Dodatkowo mają tu powstać dwa podziemne przejścia dla pieszych, w planie jest także m.in. przebudowa sześciu skrzyżowań oraz montaż ekranów akustycznych.

Na przeprowadzenie wszystkich prac wykonawca będzie mieć 24 miesiące od momentu podpisania umowy, nie licząc przerw zimowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.