Na Podlasiu rusza pierwszy odcinek S16, drogi planowanej jeszcze w latach 80.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę pierwszego odcinki drogi ekspresowej S16 na Podlasiu. 8,5-kilometrowy odcinek Knyszyn - Krynice zbuduje polskie konsorcjum budowalne. Wartość inwestycji to blisko 380 mln zł.

Droga szybkiego ruchu łącząca Grudziądz, Ostródę, Olsztyn i Augustów była planowana jeszcze w 1985 roku. Finalnie pierwotne plany w nieco zmodyfikowanej formie (Grudziądz z Ostródą ostatecznie połączy przedłużona droga S5) trafiły do planów inwestycyjnych dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku. Z kolei odcinek S16 pomiędzy Ełkiem a Knyszynem został wpisany do rządowego planu budowy dróg dopiero w 2016 r. Obecnie trwają nad nią prace planistyczne związane z wyborem najkorzystniejszego wariantu.

Główna część S16 będzie przebiegać od Olsztyna do Ełku i połączy S7 (przez S51) z S61. Druga wspominana wcześniej część będzie biegła z Ełku do Białegostoku. Aktualny projekt przewiduje, że trasa docelowo ma mieć 230 km. Najbardziej zaawansowane prace trwają dziś na warmińsko-mazurskim odcinku. 

S16 Knyszyn - Krynice

To pierwszy odcinek "eski", który zostanie wybudowany na terenie województwa podlaskiego. Wspomniany fragment od Knyszyna do Krynic to jeden z elementów trasy, która połączy Białystok i trasę S8 z trasą S61 prowadzącą do przesmyku Suwalskiego.

Nowy odcinek drogi będzie budowany w standardzie dwóch jezdni po dwa pasy ruchu o szerokości trzech i pół metra wraz z pasem awaryjnym. Projekt obejmuje dziewięć obiektów inżynierskich, w tym trzy wiadukty, cztery przejścia dla zwierząt oraz dwa przepusty. Wykonawca będzie miał swobodę wyboru rodzaju nawierzchni, a droga będzie dostosowana do kategorii ruchu KR6 z nośnością nawierzchni do 11,5 t/oś.

Zobacz wideo

Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest w pierwszej połowie roku, co pozwoli na uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej w 2025 roku, a prace budowlane mają się odbyć w latach 2025-2028. Zwycięzca przetargu ma zrealizować inwestycję w systemie Projektuj i Buduj w ciągu 39 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych podczas budowy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.