Droga S8 rusza do Czech. W końcu zaczyna się coś dziać na dwóch kluczowych odcinkach

Tuż przed końcem roku GDDKiA ma dobrą wiadomość dla kierowców. Ogłoszono już sześć z sześciu przetargów na S8 między Wrocławiem a Kłodzkiem.

Bardzo często wracamy do wciąż budowanej drogi ekspresowej S8, ponieważ to jedna z najważniejszych dróg w kraju. Trasa im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 ma mieć w sumie 640 km, a ponad 560 km oddano już kierowcom. S8 łączy ze sobą Białystok, Warszawę, Łódź oraz Wrocław. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że otworzyła oferty na piąty i szósty z sześciu odcinków między Wrocławiem a Kłodzkiem. To właśnie na południu Polski wciąż czekamy na oddanie S8

Zobacz wideo Tak wygląda wyścig słoni. Od 1 lipca kierowcy ciężarówek nie mogą tak wyprzedzać

Droga S8 między Wrocławiem a Kłodzkiem

Szukamy wykonawców, którzy będą zainteresowani zaprojektowaniem i budową ponad 17 km drogi ekspresowej S8 pomiędzy Łagiewnikami a Ząbkowicami. Odcinek został podzielony na dwa zadania: Łagiewniki – Niemcza oraz Niemcza – Ząbkowice Śląskie

- podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w swoim oficjalnym komunikacie tuż przed Sylwestrem. To dwa ostatnie z sześciu odcinków, na które podzielono budowę S8 między Wrocławiem i Kłodzkiem. To znana praktyka. Podzielenie długiego odcinka trasy na mniejsze fragmenty znacznie ułatwia i przyspiesza budowę drogi. Zakończenie całej inwestycji (Wrocław – Kłodzko) i oddanie trasy do ruchu planowane jest w latach 2028-2033. 

GDDKiA podaje, że głównym kryterium wyboru wykonawcy będzie cena, która będzie stanowić 60 proc. oceny danej kandydatury. Dla trasy pomiędzy Łagiewnikami i Niemczą będzie to 20 proc. za wydłużenie gwarancji na ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze (dla odcinka Niemcza – Ząbkowice to 10 proc. przy zastosowaniu ekranów przeciwolśnieniowych). Kolejne 20 proc. za przedłużenie okresu gwarancji jakości na obiekty mostowe wraz z ich wyposażeniem. W przypadku drugiego odcinka to 30 proc.

Droga S8. O jakich odcinkach mowa?

S8 Łagiewniki - Niemcza. Odcinek będzie miał 9,3 kilometra. Trasa zostanie poprowadzona nowym śladem i przebiegać będzie przez tereny gmin Łagiewniki, Niemcza. W ramach zadania wybudowane będzie 25 obiektów inżynierskich (sześć obiektów nad ciągiem głównym, osiem obiektów w ciągu trasy głównej, 11 przepustów).  

S8 Niemcza - Ząbkowice Śląskie. Tutaj mówimy o nowych 7,9 km. Zaplanowano budowę dwóch węzłów drogowych: Niemcza na skrzyżowaniu z obecną DK8 oraz Ząbkowice Śląskie Północ na połączeniu z obecną DK8 i drogą powiatową nr 3165D. W ramach zadania wybudowane będzie 19 obiektów inżynierskich (cztery obiekty nad ciągiem głównym, sześć obiektów w ciągu trasy głównej, dziewięć przepustów). 

Kiedy S8 połączy Wrocław i Kłodzko?

Kiedy S8 powiększy się o 87 km między Wrocławiem a Kłodzkiem? Kierowcy muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Oddanie całej trasy między tymi miastami zaplanowane jest na lata 2028-2033. Drogowcy nie zapominają też o ostatnim południowym fragmencie, ale to jeszcze dalsza perspektywa. W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. zapisano również realizację dalszego przebiegu S8, od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.