Droga S8 na południu. Czas na brakujące odcinki w kierunku Czech

Tuż przed świętami GDDKiA ma bardzo dobre wieści dla kierowców. Rozpoczęcie prac na drodze S8 między Wrocławiem a Kłodzkiem jest coraz bliższe.

Bardzo często wracamy do wciąż budowanej drogi ekspresowej S8, ponieważ to jedna z najważniejszych dróg w kraju. Trasa im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 ma mieć w sumie 640 km, a ponad 560 km oddano już kierowcom. S8 łączy ze sobą Białystok, Warszawę, Łódź oraz Wrocław. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że otworzyła oferty na czwarty z sześciu odcinków między Wrocławiem a Kłodzkiem. To właśnie na południu Polski wciąż czekamy na oddanie S8.

Zobacz wideo Tak wygląda wyścig słoni. Od 1 lipca kierowcy ciężarówek nie mogą tak wyprzedzać

S8 rusza w kierunku Kłodzka

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo o długości ok. 14 km. To czwarty z sześciu odcinków drogi ekspresowej pomiędzy Wrocławiem i Kłodzkiem. Trzy pierwsze są już w realizacji

- podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w najnowszym komunikacie. Dyrekcja ma na budowę 14-kilometrowy odcinek 496 065 356,70 zł. Najniższą ofertę złożyło konsorcjum firm KOBYLARNIA i MIRBUD o wartości 378 471 000 zł. Z kolei najwyższą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. To 548 728 316,18 zł.

Jak wybierane będą oferty? 60 proc. oceny stanowi cena. Pozostałe 40 proc. dotyczy gwarancji. 10 proc. za gwarancję dotyczącą ekranów wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze, a 30 proc. na obiekty mostowe wraz z ich wyposażeniem.

S8 Wrocław - Kłodzko. To czwarty z sześciu odcinków

Cała trasa S8 między Wrocławiem i Kłodzkiem ma mieć 87 km. Prace podzielono na sześć odcinków. To częsta praktyka. Krótsze odcinki pozwalają szybciej zbudować drogę. Odcinek zaznaczony na mapie liczy 14 km i zostanie popraw poprowadzona nowym śladem i przebiegać będzie przez tereny gmin Ząbkowice Śląskie i Bardo. GDDKiA podaje, że S8 ma w jak najmniejszym stopniu przebiegać śladem aktualnej krajówki nr 8.

Podano też, że na odcinku S8 Ząbkowice Śląskie - Bardo zbudowane zostaną dwa węzły drogowe: Ząbkowice Śląskie Wschód na połączeniu z drogą wojewódzką nr 385 oraz Bardo na połączeniu z obecną DK8. Prawie półmiliardowy budżet tłumaczyć może konieczność zbudowania aż pięciu mostów, siedmiu wiaduktów nad ekspresówką, wiaduktu nad linią kolejową. Powstaną jeszcze dwa wiadukty w ciągu S8, które podobnie jak 10 z 12 zaplanowanych przepustów również będą pełnić funkcje przejść dla zwierząt.  

Kiedy S8 połączy Wrocław i Kłodzko?

Kiedy S8 powiększy się o 87 km między Wrocławiem a Kłodzkiem? Kierowcy muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Oddanie całej trasy między tymi miastami zaplanowane jest na lata 2028-2033. Drogowcy nie zapominają też o ostatnim południowym fragmencie, ale to jeszcze dalsza perspektywa. W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. zapisano również realizację dalszego przebiegu S8, od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.