Trasa S8. Drogowcy zaczynają realizację trzech z sześciu odcinków od Wrocławia do Kłodzka

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na zaprojektowanie oraz budowę drogi ekspresowej S8 na 32,5-kilomterowym odcinku od Kobierzyc do Łagiewnik. Cały odcinek został podzielony na trzy części, które planowo zostaną oddane do ruchu w drugiej połowie 2027 roku. Koszt inwestycji to ok.1,07 mld złotych.

Realizację drogi ekspresowej pomiędzy Wrocławiem a Kłodzkiem podzielono na sześć krótszych odcinków. GDDKiA podpisała właśnie umowy na realizację pierwszych trzech. Mowa o fragmentach od węzłów Kobierzyce Północ - Kobierzyce Południe,  Kobierzyce Południe - Jordanów Śląski oraz Jordanów Śląski - Łagiewniki Zachód, które łącznie mierzą prawie 33 km. Zakończenie całej inwestycji (S8 pomiędzy Wrocławiem a Kłodzkiem) i oddanie trasy do ruchu planowane jest w latach 2028-2033. Jak wyglądają szczegóły inwestycji? Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo

Droga ekspresowa S8. Trzy odcinki realizacyjne na prawie 33-kilometrowym fragmencie

W pierwszej kolejności drogowcy zajmą się wybudowaniem ok. 7,5-kilometrowego odcinka łączącego węzeł Kobierzyce Północ z węzłem Kobierzyce Południe. Trasa zostanie poprowadzona nowym śladem po zachodniej stronie istniejącej już drogi krajowej nr 8. W ramach inwestycji zaplanowano budowę wymienionych wcześniej węzłów drogowych, a więc Kobierzyce Północ, który zapewni połączenie z DK8 i z Autostradową Obwodnicą Wrocławia A8, a także Kobierzyce Południe, łączący się z drogą wojewódzką nr 346.  

 

Następny odcinek, o łącznej długości ok. 13,8 km, poprowadzony będzie od węzła Kobierzyce Południe do węzła Jordanów Śląski. Trasa zostanie poprowadzona nowym śladem po zachodniej stronie istniejącej DK8 i przebiegać będzie przez tereny gmin Kobierzyce, Kąty Wrocławskie, Sobótka i Jordanów Śląski. "Zaplanowano budowę węzła drogowego Jordanów Śląski - połączenie z obecną DK8 oraz drogami powiatowymi DP2075D i DP1989D" - informuje GDDKiA.

Trzeci fragment to mierzący ok. 11,2 km odcinek od węzła Jordanów Śląski do węzła Łagiewniki Zachód. Zostanie on poprowadzony nowym śladem po zachodniej stronie istniejącej DK8 i przebiegać będzie przez tereny gmin Jordanów Śląski i Łagiewniki. Tutaj także zaplanowano powstanie odpowiednich węzłów drogowych. Węzeł Łagiewniki Północ będzie stanowił łącznik z drogami krajowymi nr 8 i 39, a kolejny - Łagiewniki Zachód - zapewni sprawne połączenie z drogą wojewódzką nr 384.

Jak tłumaczy generalna dyrekcja, docelowo droga ekspresowa S8 zostanie zrealizowana na 87-kilometrowym odcinku drogi od Wrocławia do Kłodzka. "Będzie przedłużeniem kończącego się na wysokości Magnic koło Kobierzyc odcinka drogi AOW/S8. Trasa będzie miała dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasami awaryjnymi" - dodają drogowcy. Co więcej, w przyszłości odcinek pomiędzy węzłami Kobierzyce i Łagiewniki Zachód będzie można rozbudować o trzeci pas ruchu.

Pierwszy odcinek S8 pomiędzy węzłami Kobierzyce Północ i Kobierzyce Południe zrealizuje firma Strabag Infrastruktura Południe za kwotę 309 777 961,23 zł. Drugi pomiędzy węzłami Kobierzyce Południe i Jordanów Śląski firma PORR za kwotę 401 110 124,16 zł, zaś trzeci odcinek Jordanów Śląski - Łagiewniki Zachód firma Budimex za kwotę 355 614 315,9 zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.