Droga S10 poszerzy się o kolejny pas. Ważna obwodnica między Bydgoszczą i Piłą

Droga ekspresowa S10 to jedna z tych, na których ostatnio dzieje się najwięcej. GDDKiA poinformowała właśnie o kolejnym kamieniu milowym dla ważnej obwodnicy w ciągu S10.

Droga ekspresowa S10 to jedna z ciekawszych inwestycji drogowych nad Wisłą. Spokojnie można ją nazywać nową ekspresówką, ponieważ dopiero nabiera realnych kształtów. Z planowych około 460 km na razie kierowcy mogą skorzystać z około stu. Docelowo S10 połączy Szczecin z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej. Nowa eska będzie przebiegać przez cztery województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie. Duże miasta przy S10? Szczecin, Piła, Bydgoszcz, Toruń, Płock i Warszawa. Będzie to więc kluczowa droga dla tej części naszego kraju.

Zobacz wideo Chciała wjechać na autostradę A4 pod prąd, bo tak pokierowałą ją nawigacja

Obwodnica Wyrzyska w ciągu drogi S10

Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu (RDOŚ) złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU) dla dobudowy drugiej jezdni obwodnicy Wyrzyska w ciągu drogi ekspresowej S10. To kolejny etap przygotowań do realizacji tej inwestycji

- podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w najnowszym komunikacie. To bardzo ważny etap prac nad obwodnicą. Decyzja pozwoli na ukończenie koncepcji programowej. To z kolei otwiera drogę do przetargu a wyłonienie wykonawcy inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Wykonawca powinien zostać wyłoniony w drugiej połowie 2025 r. A kiedy kierowcy pojadą obwodnicą Wyrzyska? Budowa jest planowana na lata 2027-2029.

Droga S10 w województwie wielkopolskim - co dalej?

Data jest odległa, ale kierowców powinno ucieszyć, że to nie jedyny odcinek S10 w województwie wielkopolskim, nad którym prowadzone są prace. Już rozpatrywane są wnioski o wydanie decyzji środowiskowej dla 28-kilometrowego odcinka Piła – Wyrzysk w ciągu S10, a także obwodnicy Piły i Ujścia w ciągu S11 o długości 20 km. GDDKiA podaje, że w skład tego ostatniego odcinka wchodzi część obwodnicy Piły pomiędzy węzłami Piła Północ i Piła Wschód na wspólnym przebiegu S10 i S11.

W połowie października ruszył także przetarg na S10 na odcinku Wałcz - Piła. Odcinek rozpocznie się od końca obwodnicy Wałcza, która została oddana do ruchu w 2020 roku. Nowa trasa odejdzie w kierunku południowym od obecnego przebiegu DK10. Wykonawcy inwestycji opracują projekty budowlane i uzyskają decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) co pozwoli rozpocząć prace w terenie w 2025 r. Kierowcy z nowej trasy skorzystają w 2028 r.

Ekspresówka S10 będzie kluczowa dla siatki dróg w Polsce. Dzięki niej powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2. Realizacja wszystkich brakujących odcinków zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.