Nowa autostrada A2 i ekspresówki z odzysku. GDDKiA wybuduje aż kilkanaście tras z destruktu

Na Mazowszu będzie można budować nowe drogi z wykorzystaniem odpadów z rozbiórki i remontów starych tras. Władze województwa mazowieckiego wydały zgodę na wykorzystanie odpadów destruktu asfaltowego. Dzięki temu odpady z rozbiórki starych dróg nie trafią na wysypisko. Poznaliśmy listę nowych tras, które powstaną z wykorzystaniem starego kruszywa.

Tak się buduje drogi w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Zamiast nowych materiałów drogowcy wykorzystają odpady uzyskane podczas rozbiórki i remontów starych tras (frezowanie warstw nawierzchni). To tzw. destrukt drogowy, który przez lat był traktowany jako odpad. A w myśl obowiązujących do niedawna przepisów powinien trafić do utylizacji.

Zobacz wideo Goodwood Festival of Speed - wizyta na jednej z najlepszych imprez motoryzacyjnych na świecie [AUTOPROMOCJA]

Pozostałości z rozbiórki i frezowania dróg asfaltowych i betonowych można jednak będzie użyć podczas budowy nowych tras w kraju. W 2021 r. Minister Klimatu i Środowiska wydał rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego i betonowego. Innymi słowy drogowcy wreszcie zyskali furtkę prawną, by przynajmniej część odpadów mogła zostać zaklasyfikowana jako pełnowartościowy materiał spełniający wymogi jakości i bezpieczeństwa. Przyda się jako substytut kruszywa do utwardzania poboczy, podbudowy drogowej, zjazdów czy dróg serwisowych.

Zgodnie z nowymi regulacjami poszczególne oddziały GDDKiA wystąpiły do właściwych miejscowo marszałków województw o wydanie zezwoleń na przetwarzanie odpadów drogowych. W przypadku województwa mazowieckiego zgoda dotyczy aż 15 inwestycji. Destrukt zostanie wykorzystany do budowy autostrady A2, dróg ekspresowych i krajowych. Poniżej pierwsza lista.

Nowe trasy na Mazowszu, które zostaną wybudowane z użyciem opadów drogowych

  • Autostrada A2. Węzeł Kałuszyn - węzeł Łukowisko
  • Droga ekspresowa S7. Płońsk - Kiełpin
  • Droga ekspresowa S7. Lesznowola - Tarczyn
  • Droga ekspresowa S17. Drewnica - Warszawa Wschód
  • DK79. Piaseczno - Mniszew.
  • Obwodnice Kołbieli i Pułtuska.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.