S19 Via Carpatia między Lublinem i Białymstokiem. "Wykonawca wszedł na plac budowy"

Na oddanie drogi S19 czeka cała wschodnia Polska, a także sporo kierowców i firm spoza naszego kraju. Via Carpatia to jeden z ważniejszych szlaków w naszym kraju. Właśnie poinformowano o budowie kolejnego odcinka.
Ruszyła budowa pierwszego odcinka szlaku Via Carpatia między Białymstokiem a Lublinem. To kolejny dowód na to, że rząd realizuje swoje deklaracje. W ub. roku zakończyliśmy budowę drogi ekspresowej między Lublinem a Rzeszowem. Czas na kolejny krok

- powiedział właśnie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. O drogach w Polsce piszemy regularnie na stronie głównej gazeta.pl. Ostatnio dość często z dwóch powodów. Po pierwsze, wiele regionów Polski to dosłownie plac budowy, mamy więc o czym pisać. Po drugie, zbliżają się wybory, a politycy lubią się ogrzewać w blasku nowych obwodnic, ekspresówek i autostrad. Dopóki idą za tym konkrety dla kierowców, to nie mamy nic przeciwko. Tak jest właśnie w tym przypadku.

Droga S19 Haćki – Bielsk Podlaski

Drogowcy właśnie weszli na plac budowy i wzięli do pracy. Wspominaliśmy o tym już nie raz. Tak naprawdę to ostatnia prosta każdej budowy. Więcej trwają planowanie, negocjacje i załatwianie wszystkich dokumentów. Same prace budowlane to, o ile nic się niespodziewane wydarzy, to szybka akcja. Odcinek S19 Haćki - Bielsk Podlaski ma być gotowy jeszcze w 2025 roku.

Wykonawcą jest Budimex i na realizację zadania ma 325,9 milionów złotych. Ma wybudować dziewięć kilometrów dwujezdniowej drogi ekspresowej S19 oraz jednojezdniowy odcinek DK66 - łącznik do istniejącej DK19. Nawierzchnia będzie bitumiczna, o nośności 11,5 t/os. Powstaną 22 obiekty inżynierskie, w tym dwa duże przejścia dla zwierząt.

Planowane są dwa nowe węzły: Bielsk Podlaski Północ oraz Bielsk Podlaski Zachód. GDDKiA podkreśla, że nowy układ dróg umożliwi wyprowadzenie tranzytu poza centrum Bielska Podlaskiego. Z tego na pewno ucieszą się mieszkańcy, którym z głowy zostanie zdjęty uciążliwy problem.

Zobacz wideo Chciała wjechać na autostradę A4 pod prąd, bo tak pokierowałą ją nawigacja

Droga S19 na Podlasiu nabiera realnych kształtów

Połączenie Białegostoku i Lublin, dwóch wojewódzkich stolic, jest kluczowe dla całej ściany wschodniej. Opisywany odcinek to pierwszy odcinek na południe od Białegostoku, którego budowa rzeczywiście ruszyła. Dyrekcja obiecuje jednak, że lada chwila prace rozpoczną się na kolejnych. Cztery czekają na decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, które czekają na decyzję wojewody. To:

 • Bielsk Podlaski Zachód – Boćki (długość ok. 12,2 km.)
 • Boćki – Malewice (ok. 15,9 km.)
 • Malewice – Chlebczyn (ok. 25,1 km.)
 • Obwodnica Bielska Podlaskiego w ciągu DK66 (jedna jezdnia, dł. ok. 6 km., klas GP)

Przy okazji hucznego rozpoczęcia budowy na odcinku Haćki – Bielsk Podlaski podano nam całą listę odcinków S19 w województwie podlaskim wraz kilometrami i informację, co się na nich aktualnie dzieje:

 • Kuźnica – Sokółka, długość ok. 15,8 km (w tym 10,6 km S i 5,2 km dwujezdniowej GP), trwają prace budowlane;
 • Sokółka – Czarna Białostocka, ok. 24,1 km, w przetargu;
 • Czarna Białostocka – Białystok Północ, 13 km, w przetargu;
 • Białystok Północ – Dobrzyniewo, ok. 8,8 km, w przetargu;
 • Dobrzyniewo – Białystok Zachód, ok. 10,2 km, w realizacji - oczekujemy na ZRID;
 • Białystok Zach. – Białystok Księżyno, ok. 16,6 km, otrzymaliśmy nową DŚU;
 • Białystok Księżyno – Białystok Południe, ok. 8 km S oraz ok. 13,8 km DK65, otrzymaliśmy nową DŚU;
 • Białystok Południe – Wojszki, ok. 11,2 km, otrzymaliśmy nową DŚU;
 • Wojszki – Deniski (most na Narwi z dojazdami) ok. 3,9 km, otrzymaliśmy nową DŚU, w przygotowaniu;
 • Deniski – Haćki, ok. 6,6 km, w realizacji – oczekujemy na ZRID;
 • Haćki – Bielsk Podlaski Zachód, ok. 11,2 km, w realizacji – ruszyły prace budowlane;
 • Bielsk Podlaski Zachód – Boćki, ok. 12,2 km, w realizacji - oczekujemy na ZRID;
 • Boćki – Malewice, ok. 15,9 km, w realizacji - oczekujemy na ZRID;
 • Malewice – Chlebczyn, ok. 25,1 km, w realizacji - oczekujemy na ZRID;
 • Obwodnica Bielska Podlaskiego w ciągu DK66, ok. 6 km (GP), w realizacji – oczekujemy na ZRID.

Droga S19 Via Carpatia, czyli jedna z najważniejszych dróg w kraju

Droga ekspresowa S19 to jedna z tych, o której nasi czytelnicy lubią czytać najbardziej. To jedna z najważniejszych dróg w kraju i część międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Trasa połączy w przyszłości południe z północą kontynentu. Docelowo droga pozwoli przejechać z Grecji (Saloniki) aż do Kłajpedy, litewskiego portu nad Bałtykiem. Przebiega przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, Polskę i Litwę. Wszystkie te kraje liczą, że gotowa trasa rozrusza handel i pozwoli się wzbogacić regionom leżącym wzdłuż niej. U nas droga S19 jest kluczowa dla województw, podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego.

Droga S19 Haćki - Bielsk PodlaskiDroga S19 Haćki - Bielsk Podlaski bbialecka

Więcej o: