Droga S12 rozrośnie się o 30 km. Rusza przetarg na odcinek, który połączy ją z A1

Trasa ekspresowa S12 zyska nowy odcinek. Do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE trafiła właśnie dokumentacja przetargowa na realizację trasy od Przysuchy do Wieniawy. Połączy ona wspomnianą "ekspresówkę" z autostradą A1 pod Piotrkowem Trybunalskim.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Droga S12 ma stać się w przyszłości najkrótszym szlakiem z centrum kraju, przez Sulejów, Opoczno, Radom do Lublina i Chełma. Ma ułatwić podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a tym samym krajami unijnymi i Ukrainą.

Zobacz wideo Nowy znak na polskich drogach. Co oznacza duża czarna dłoń?

Początek drogi ma mieć miejsce u zbiegu z autostradą A1 na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego (woj. łódzkie, a koniec na wschodniej granicy Polski w Dorohusku (woj. lubelskie). 

Ogłoszenie dwóch przetargów na realizację S12, o długości prawie 30 km drogi kategorii S od gr. woj. mazowieckiego poprzez Przysuchę do Wieniawy na terenie Mazowsza pokazuje naszą konsekwencję w realizacji ważnych projektów drogowych. Jest to dla nas priorytetem, co zostało potwierdzone nie tylko zabezpieczeniem środków finansowych w nowym RPBDK, ale również potwierdzone konkretnymi działaniami. Dziękuje Wszystkim, którzy wspierali i wspierają powstanie S12 w naszym kraju

- oznajmił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk

W województwie lubelskim są już w użytku blisko 94 km S12 od Puław do Piask, a w trakcie realizacji jest 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą.

To drugi odcinek S12 na Mazowszu. Niedawno ogłoszono pierwszy

Za kilka dni poznamy szczegóły przetargu na odcinek łączący Przysuchę z Wieniawą o długości 14,7 kilometra. Pierwszą część trasy ogłoszono nieco ponad 2 tygodnie temu. Łączyć ma ona granicę woj. łódzkiego właśnie z Przysuchą. 14,4-kilometrowa droga prowadzi przez tereny gminy Gielniów i wspomnianego powyżej miasta. Dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu o szerokości 3,5 metra wraz z pasami awaryjnymi oddzielone będą od siebie szerokim pasem rozdziału.

Znaczenie S12. Uwolni DK12.

Droga krajowa nr 12 jest niezwykle zatłoczona, dlatego powstanie tej trasy znacząco "rozwodni" na niej ruch. Ponadto wyprowadzi tranzyt z centrów licznych miast na przebiegu DK12. Oznacza to również zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz ich komfort. Mocno spadnie poziom hałasu oraz emisja spalin, a przede wszystkim zmniejszeniu ulegnie liczba zdarzeń drogowych.

Droga ekspresowa S12 będzie realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Będzie to jedna z kluczowych tras, tworzących horyzontalne uzupełnienie istniejącej i powstającej sieci dróg szybkiego ruchu w naszym kraju. Poza środkami przeznaczonymi z budżetu krajowego wykorzystane zostaną także te unijne w ramach Instrumentu CEF "Łącząc Europę" na lata 2021-2027. Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad — Oddział Łódź

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.