Droga S8 będzie dłuższa. Ekspresowo z Białegostoku nie tylko do Augustowa, ale i jeszcze dalej

Droga ekspresowa S8 wydłuży się aż o 90 km. Na początku września zatwierdzono plan budowy nowego odcinka, który połączy Białystok z Augustowem oraz drogą ekspresową S61 na węźle w Raczkach. Budowa pierwszych fragmentów może ruszyć jeszcze w tym roku.

Im bliżej wyborów, tym więcej dobrych wiadomości dla kierowców. Oczywiste, nieprawdaż? Rządowy program budowy dróg krajowych do 2030 r (z perspektywą do 2033 r.) doczekał się ważnej aktualizacji. 5 września 2023 r. wpisano bowiem do niego kolejną istotną trasę, która znacząco usprawni ruch na tzw. ścianie wschodniej Polski oraz tranzyt z Litwy, Łotwy i Estonii. Zdecydowano bowiem o wydłużeniu drogi ekspresowej S8, której wschodni odcinek obecnie kończy się w Białymstoku.  

Zobacz wideo

Oczywiście wpisanie trasy do programu nie oznacza, że budowa rozpocznie się niemal natychmiast. Przed nami jeszcze lata oczekiwania na przygotowanie dokumentacji, przetargi oraz uzyskanie decyzji środowiskowych. Zmiany najszybciej pojawią się w przypadku inwestycji ujętych we wcześniejszym rządowym planie budowy 100 obwodnic z 2021 r. Uwzględniono w nim bowiem obwodnice w ciągu istniejącej drogi krajowej DK8 łączącej Białystok z Augustowem.

Nowe obwodnice w ciągu drogi krajowej DK8 Białystok - Augustów. Docelowo powstanie przedłużona droga ekspresowa S8Nowe obwodnice w ciągu drogi krajowej DK8 Białystok - Augustów. Docelowo powstanie przedłużona droga ekspresowa S8 bbialecka/ GDDKiA

Planowane obwodnice Suchowoli (15,1 km), Sztabina (4,23 km) i Białobrzegów (4,97 km) staną się częścią przyszłej drogi ekspresowej S8. Wszystkie powinny być oddane do ruchu w ciągu kilku najbliższych lat. W przypadku nowych dróg omijających Sztabin i Suchowolę drogowcy początkowo wybudują tylko odcinki jednojezdniowe z rezerwą na drugą jezdnię dla przyszłej S8. Dla obwodnicy Białobrzegów zaplanowano zaś konstrukcję jednojezdniową z dwoma pasami ruchu (GDDKiA nie wspomina o możliwym rozszerzeniu).

Pierwsze obwodnice na wiosnę 2025 r. 

Kiedy pojedziemy nowymi obwodnicami? Sztabin i Suchowola powinny być gotowe wiosną 2025 r., o ile drogowcy uzyskają oczekiwane decyzje ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej powinno być wydane jeszcze we wrześniu 2023 r.). Obwodnica Białobrzegów powstanie zaś później (realizacja w latach 2026-2028), mimo że decyzję środowiskową wydano już kilka lat temu (lipiec 2018 r.). GDDKiA obiecuje bowiem, że dopiero pod koniec tego roku ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy, który wybuduje trasę w systemie projektuj i buduj.

Kiedy zaś doczekamy się drogi ekspresowej S8 Białystok – Augustów – Raczki? Niestety tego GDDKiA nie zdradza. Na interaktywnej mapie stanu budowy dróg opublikowanej na stronie GDDKiA wciąż nie uwzględniono wydłużonego przebiegu S8 na północ od Białegostoku.

Więcej o: