Głogów. GDDKiA szuka wykonawcy obwodnicy na Dolnym Śląsku. "Pierwsza z siedmiu"

Do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE wysłano dokumenty przetargowe na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12. Ma być pierwszą z siedmiu inwestycji w województwie dolnośląskim ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, która przejdzie do fazy realizacji.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Obwodnica o długości 18 km ma być drogą dwukierunkową klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Trasa poprowadzona będzie nowym śladem omijając Głogów po zachodniej stronie i przebiegnie przez tereny gmin: Radwanice, Żukowice, Kotla, Głogów oraz miasto Głogów.

Zobacz wideo Rowerzysta na drodze ekspresowej. Jego podróż przerwali policjanci

Początek trasy ma mieć miejsce w gminie Radwanice na istniejącym północnym rondzie węzła Głogów Zachód, a zakończy się w Starych Serbach poprzez połączenie z istniejącą już DK 12. W ramach zadania zaplanowano budowę czterech węzłów drogowych, będących dwupoziomowymi skrzyżowaniami:

- Nielubia, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 298 w kierunku Kłobuczyna i drogą krajową nr 12 w kierunku Głogowa,

- Słone, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 292 Nowa Sól - Głogów

- Głogów Lotnisko, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 321 Przyborów - Grodziec Mały

- Serby, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 319 Stare Strącze - Głogów

- oraz przebudowę ronda na węźle Głogów Zachód. 

Mieszkańcy wreszcie się doczekają. Planowana przeprawa przez Odrę

Ta informacja szczególnie ucieszy okolicznych mieszkańców. Powstanie również most przecinający Odrę, tak wyczekiwany przez wszystkich drogowców. Dodatkowo powstaną też inne obiekty inżynierskie, tj. wiadukty w ciągu i nad drogą główną (w tym pełniące funkcję przejść dla zwierząt średnich i dużych) oraz przepusty (również z funkcją przejść dla zwierząt małych).

Jedna z siedmiu inwestycji w województwie. Znacząco przyspieszy przejazd

Celem tej inwestycji jest poprawa przepustowości układu komunikacyjnego i połączenie z nowo wybudowanymi drogami ekspresowymi S3 i S5. Przebiegają one przez województwa dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie. Obwodnica Głogowa pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego z centrum miasta. Wpłynie jednocześnie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miasta, które zyska też nową przeprawę przez Odrę, która znacząco skróci podróż przez miasto. 

Pozostałych sześć obwodnic jest na etapie prac przygotowawczych. Dla obwodnicy Legnicy (DK94) oraz Milicza (DK15) oczekujemy na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dla pozostałych tj. obwodnic Kaczorowa (DK3), Międzyborza (DK25), Oławy (DK94) i Złotego Stoku (DK46), prowadzone są prace przygotowawcze nad opracowywaniem studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Wrocław

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.