Coraz bliżej S17. Wniosek trafił do Wojewody Lubelskiego, to nowe 12,5 km

Do Wojewody Lubelskiego trafił wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka drogi S17 Zamość Wschód - Zamość Południe. Wraz z jej wydaniem będzie możliwe rozpoczęcie budowy.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Mowa o 12,5-kilometrowym fragmencie trasy S17 na południe od Zamościa. Odcinek będzie przebiegać nowym śladem od planowanego Zamość  Wschód na skrzyżowaniu z DK47 w Jarosławcu, a zakończy się za Wólką Łabuńską. Wykonawcą jest Budimex, a wartość inwestycji to 440,6 mln zł.

Zobacz wideo Kierująca volkswagenem jechała pod prąd drogą ekspresową S19

Zgodnie z umową wykonawca w ciągu 10 miesięcy od jej podpisania opracował dokumentację niezbędną do złożenia wniosku o wydanie decyzji ZRID. Decyzja wojewody określi granice terenu przewidzianego pod budowę trasy.

Umożliwi jednocześnie rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za przejmowanie nieruchomości przez Skarb Państwa. Postępowanie administracyjne podejmował będzie wówczas Wojewoda Lubelski. Dla wykonawcy inwestycji uzyskanie decyzji ZRID oznacza możliwość rozpoczęcia prac po wcześniejszym przekazaniu placu budowy. Planujemy, że będzie to możliwe w I połowie 2024 roku.

Budowa trasy. Jak wyglądać będzie infrastruktura?

Zakres inwestycji obejmuje budowę drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym (dwa pasy ruchu w obu kierunkach z pasami awaryjnymi). Powstaną również obiekty inżynierskie oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego. Droga zostanie wyposażona w technologię zwiększającą bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska. Przebudowie i rozbudowie zostaną poddane kolidujące trasy poprzeczne, a także cieki i rowy melioracyjne. Planowane są m in. dwa węzły drogowe, most oraz dziewięć wiaduktów. 

Początek odcinka ma mieć miejsce przed węzłem Zamość Wschód, na przecięciu z drogą krajową nr 74 w Jarosławcu. Trasa przebiegać będzie na wschód od obecnej drogi krajowej nr 17, ominie Barchaczów oraz Łabunie i zakończy się węzłem Zamość Południe w okolicach Wólki Łabuńskiej.

 

S17 w przetargu i przygotowaniu. Poznaliśmy liczby

Droga ekspresowa między Piaskami a Hrebennem będzie liczyć ok. 125 km. Obecnie realizowane są cztery odcinki S17 od Zamościa w kierunku Hrebennego. 

W 2021 r. oddaliśmy do użytku pierwszą nitkę obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego, a wykonawca — firma Mota Engil Central Europe – planuje zakończyć dobudowę drugiej jezdni w III kwartale tego roku

- informuje lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Natomiast dla odcinków Zamość Południe - Tomaszów Lubelski oraz Tomaszów Lubelski - Hrebenne (w sumie niespełna 50 km), wykonawcy pracują nad projektami budowlanymi oraz dokumentacją potrzebną do złożenia wniosków. 

Źródło: GDDKiA - Oddział Lublin

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.