O polskich drogach piszemy regularnie na stronie głównej gazeta.pl. Bardzo często wracamy do wciąż budowanej drogi ekspresowej S8, ponieważ to jedna z najważniejszych dróg w kraju. Trasa im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 ma mieć w sumie 640 km, a ponad 560 km oddano już kierowcom. S8 łączy ze sobą Białystok, Warszawę, Łódź oraz Wrocław. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych poinformowała właśnie o planach budowy kolejnych 33 km.
Zadaniem nowych wykonawców ma być zbudowanie dwujezdniowej drogi ekspresowej na południe od Wrocławia. Oczywiście przy okazji powstaną obiekty inżynieryjne, odwodnienie i oświetlenie drogi. Zamontowane zostaną urządzenia ochrony środowiska, w tym ekrany akustyczne, a także zbudowane zostaną przejścia dla zwierząt. Wykonany zostanie również system zarządzania ruchem. Mówimy w sumie o 32,5 km, a budowa będzie podzielona na trzy odcinki:
To ważny krok w dociągnięciu S8 aż do Kłodzka. W sumie na południu droga ekspresowa S8 ma mieć 87 km i połączyć Wrocław z Kłodzkiem. Przetargi na kolejne odcinki, od Łagiewnik do Barda zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku. Na pełną S8 do Kłodzka trzeba będzie poczekać. - Zakończenie całej inwestycji (Wrocław - Kłodzko) i oddanie trasy do ruchu planowane jest w latach 2028-2033 - komentuje GDDKiA.
To odległa perspektywa, ale nowe 32,5 km powinniśmy dostać znacznie wcześniej. GDDKiA dostała w sumie aż 37 ofert na ich realizację. Umowy mają zostać podpisane pod koniec 2023 r., a wybrany wykonawca ma ukończyć budowę w systemie Projektuj i buduj w ciągu 39 miesięcy od podpisania umów, z wyłączeniem okresów zimowych.
Jak widzimy oferty mieszczą się w założonym budżecie. Jak wybrany będzie wykonawca? Kryterium oceny to 60 proc. cena, 20 proc. przedłużenie gwarancji na ekrany akustyczne i prace związane z nimi oraz 20 proc. przedłużenie okresu gwarancji jakości na obiekty mostowe i rzeczy związane z nimi. Trzymamy kciuki, żeby wszystko poszło zgodnie z planem drogowców i nie było większych opóźnień. Droga S8 w tym pięknym regionie Polski znacznie poprawi komfort. Kierowców i mieszkańców miejscowości, przez które teraz trzeba jeździć.