Przebudowy gierkówki ciąg dalszy. GDDKiA podpisała umowę na modernizację dwóch odcinków

We wtorek 25 lipca b.r. w katowickiej siedzibie GDDKiA podpisano dwie umowy na przebudowę DK91 na odcinku 9 km. Wykonawcą będzie firma PORR z Warszawy. Do 2026 roku widnieje w planach remont łącznie 40 km tej drogi krajowej w województwie śląskim.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Chodzi o dwa odcinki drogi, pierwszy na trasie Częstochowa — Nowa Wieś o długości ok. 4,6 km oraz Siedlec Duży — Koziegłowy o długości ok. 4,4 km. Inwestycja ma wynieść 176 mln złotych. Na tym plany modernizacji się nie kończą.

Zobacz wideo Pościg za motocyklistą. "Popełniłeś przestępstwo, 5 lat już motorem nie pojeździsz"

Na dwóch kolejnych odcinkach: Nowa Wieś — Zawada oraz Markowice — Brudzowice, o łącznej długości 10 km, trwają już roboty budowlane. Tym samym katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie poprzestaje na remoncie jedynie dwóch fragmentów gierkówki.

Gierkówka zostaje z nami. Stanowi na tym odcinku drogę alternatywną dla autostrady A1, dlatego jest dla nas tak ważna i dlatego ten ambitny plan przebudowy tych prawie 50 km pomiędzy Częstochową a Siewierzem i dalej w stronę Podwarpia. Mamy już cztery odcinki w realizacji, do tej pory były dwa — mówi Marek Niełacny, p.o. Dyrektora Oddziału GDDKiA w Katowicach. - Politycy zrobili co trzeba, mamy finansowanie, wszystkie wymagane zgody i decyzje. Czas, aby pałeczkę przejęli inżynierowie — dodaje

'Gierkówka' od północnej strony Częstochowy. Trwają już prace związane z budową obwodnicy miasta, będącej częścią autostrady A1"Gierkówka" od północnej strony Częstochowy. Trwają już prace związane z budową obwodnicy miasta, będącej częścią autostrady A1 Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Konieczne zmiany. Chodzi o dostosowanie drogi do ruchu ciężarowego

Wykonawca ma dostosować konstrukcję drogi do nośności 11,5 t/oś, a także przebudować skrzyżowania i utworzyć ciągi piesze oraz pieszo-rowerowe. Zwiększenie bezpieczeństwa jest priorytetem. Właśnie dlatego zadba o widoczne oznakowania świetlne i umieszczenie sygnalizacji swietlnej w niezbędnych punktach.

Nie zapomniano również o aspektach ochrony środowiska. Przebudowane oraz utworzone zostaną przepusty, rowy przydrożne i płotki herpetologiczne. Zamontowanie ekranów akustycznych ma zmniejszyć hałas w pobliżu elewacji budynków. Wstępne prognozy mówią obniżeniu hałasu o ponad 14 dB.

Obecny kształt DK91 na odcinku Częstochowa - Nowa WieśObecny kształt DK91 na odcinku Częstochowa - Nowa Wieś fot. GDDKiA, materiały prasowe

Gierkówka nie zginie. To nadal ważny szlak komunikacyjny

Choć stosunkowo nowy odcinek autostrady A1 oraz objazd obszaru częstochowskiego odciążyły ten odcinek drogi krajowej, to nadal pozostaje ważna w ruchu komunikacyjnym — przede wszystkim dla województwa śląskiego. I nie zapominajmy o jej znaczeniu historycznym. Była przecież quasi-autostradą z Katowic do Warszawy, dlaczego więc poprzestać na jej modernizowaniu?

W ostatnich miesiącach bardzo dużo mówimy o inwestycjach lokalnych i środkach z rządowych funduszy i z programów strategicznych na drogi lokalne, a nie możemy zapominać, że również gigantyczne nakłady idą drogi krajowe — zaznacza Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski

DK91, czyli popularna 'gierkówka'.DK91, czyli popularna 'gierkówka'. Fot. GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.