Budowa S19 Rzeszów Południe-Babica. Kiedy Karpatka zacznie drążyć tunel?

Minął rok od rozpoczęcia budowy ponad 10-kilometrowego odcinka drogi S19 Rzeszów Południe-Babica. Na jakim etapie obecnie jest realizacja tej inwestycji drogowej? Kiedy maszyna TBM nazwana Karpatką rozpocznie drążenie tunelu o długości 2,3 km?

Od roku na Podkarpaciu powstaje ważny fragment drogi ekspresowej S19, która będzie elementem międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia. To odcinek Rzeszów Południe-Babica o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Budowa jest zlokalizowana w powiecie rzeszowskim i strzyżowskim, na terenie gmin Rzeszów, Boguchwała, Czudec, Niebylec i Strzyżów.

Powstanie też węzeł Babica zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania DK19 z DW988. Zakres prac obejmuje także budowę obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości ponad 2 km, sześciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19, bezkolizyjnego przejazdu nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzech przejść dla zwierząt i jednego przejazdu pod S19.

W ramach umowy wybudowane zostanie również pierwsze w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem. Inwestycja obejmuje także budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) Lutoryż oraz dwa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (na MOP Lutoryż w kierunku Rzeszowa i przy Centrum Zarządzania Tunelem).

Drogowcy w nowym komunikacie prasowym poinformowali o aktualnym stanie prowadzonych prac. W ramach robót przygotowawczych zrealizowano prawie cały (ok. 95 proc.) zakres prac związanych ze zdjęciem warstwy urodzajnej ziemi, poprzedzonej usunięciem drzew i krzewów oraz wykonaniem przewidzianych rozbiórek i wyburzeń. Stan zaawansowania prac w branży drogowej wynosi około 30 proc., a stan prac w branży mostowej to około 17 proc.

Zobacz wideo Maszyna drążąca wygląda jak z "Gwiezdnych wojen"

Maszyna TBM nazwana Karpatką

W zakresie branży tunelowej trwają roboty zarówno na portalu północ jak i południe. Na portalu południowym wykonywane są wykopy oraz prace związane z wykonaniem zaplecza dla maszyny TBM. 30 stycznia na plac budowy w Babicy dotarły ostatnie ponadgabarytowe transporty z największymi częściami maszyny.

Tunel drążony będzie przez maszynę, którą nazwano Karpatką, mierzącą 112 m długości z tarczą o średnicy 15,2 m. Maszyna ta transportowana była z Hiszpanii. Część elementów przewieziono bezpośrednio drogą lądową na ciężarówkach, a największe fragmenty przypłynęły do Polski statkiem. Ze Szczecina do Opola przetransportowane zostały barkami i pontonami po Odrze, a dalej przejechały lądem. 

Wykonawca rozpoczął już montaż elementów maszyny w większe segmenty. Pomagają w tym żurawie gąsienicowe o udźwigu 650 i 300 ton. Rozpoczęcie wiercenia tunelu zaplanowano na lipiec bieżącego roku. Zakończono również prace dotyczące wykonania hali przeznaczonej do prefabrykacji elementów obudowy tunelu (tubingów). Prowadzone są także prace związane z budową i przebudową sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej.

Kiedy kierowcą pojadą odcinkiem Rzeszów Południe-Babica?

Odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do Babicy realizowany jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Wartość kontraktu to 2 230 165 684,48 zł. Zakończenie prac zaplanowano w 2026 roku.

Więcej wiadomości na temat budowy dróg znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: