Chińczycy wkraczają do Polski. Oto dwie nowe marki na naszym rynku

Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami debiutują w Polsce dwie nowe marki chińskich samochodów. Do naszego kraju trafią Omoda i Jaecoo. Chińczycy zapowiadają kilkadziesiąt punktów dealerskich w Polsce, które rozpoczną sprzedaż aut już za kilka tygodni.

Hiszpania, Włochy i Polska. Oto pierwsze europejskie rynki na których debiutują dwie marki chińskiego koncernu Chery. Omoda i Jaecoo ruszają na podbój naszego kontynentu. W hiszpańskich salonach sprzedaż już trwa (w maju zarejestrowano 647 egz. Omody 5 co oznacza 1,7 proc. udziału w rynku), a w dawnych zakładach Nissana w Barcelonie przygotowują się do rozpoczęcia montażu. Chińskie auta dostępne są także we Włoszech. Niestety firma jeszcze nie chwali się statystykami ze słonecznej Italii.

Zobacz wideo Chińskie samochody stały się konkurencyjne. O co chodzi? Zobaczcie na przykładzie BAIC Beijing 5

A jak wygląda polski debiut? Na początek dwa kluczowe kawałki rynkowego tortu. Omoda 5 trafi do segmentu C (choć sam producent twierdzi, że auto należy pozycjonować w klasie B). Chiński SUV będzie zatem rywalizować m.in. z takimi modelami jak Citroen C5 Aircross, Opel Grandland X, Seat Ateca, Skoda Karoq czy Toyota Corolla Cross. Do wyboru wersja benzynowa Omoda 5 (1.6 TGDI o mocy 185 KM) i elektryczna Omoda E5 (204 KM). Obie objęte gwarancją na 7 lat i 150 tys. km przebiegu. Koszt? Cennik zapewne poznamy podczas oficjalnej prezentacji dla mediów.

30 salonów w Polsce

W salonach pojawi się także Jaecoo 7 w dwóch odmianach silnikowych (motor benzynowy 1.6 l o mocy 186 KM i 1.5 PHEV o mocy 340 KM) oraz napędem na wszystkie koła (opcja). To SUV segmentu C , który mierzy nieco ponad 4,5 m długości. Znamienne, że na wybranych rynkach auto jest oferowane pod inną marką. W Chinach samochód sprzedawany jest jako Chery Tansuo 06.

Sprzedaż samochodów rozpocznie się w sierpniu 2024 r. Pierwszy salon zostanie otwarty jeszcze w czerwcu, a w ciągu najbliższych miesięcy będą otwierane kolejne. Docelowo polska sieć będzie liczyć 30 punktów w całym kraju (przynajmniej takie są tegoroczne plany). Tekst będzie aktualizowany.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.