Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ Kabriolet to najmocniejsze CLE ze składanym dachem

Nowy czteromiejscowy kabriolet Mercedesa doczekał się wersji dopracowanej przez inżynierów oddziału AMG. Pod oznaczeniem CLE 53 4MATIC+ kryje się sześciocylindrowy rzędowy silnik o pojemności trzech litrów, układ miękkiej hybrydy, szybka 9-biegowa przekładnia automatyczna, w pełni zmienny napęd na wszystkie koła oraz aktywna tylna oś skrętna.

Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ Kabriolet już swoim wyglądem zdradza, że na drodze potrafi znacznie więcej od konwencjonalnych wersji. Nadkola zostały bardziej rozdmuchane ponieważ koła zostały szerzej rozstawione (+58 mm z przodu, +75 mm z tyłu), w zderzaku pojawiły się większe wloty powietrza, a grill otrzymał charakterystyczną maskownicę. W tylnym zderzaku zagościł pokaźny dyfuzor i agresywnie prezentujące się podwójne końcówki układu wydechowego, rozmieszczone po obu stronach zderzaka. Uzupełnieniem sportowego wyglądu są duże obręcze kół o ciekawym wzorze (w standardzie 19", w opcji 20"). Listwa spoilera osadzonego na pokrywie bagażnika jest lakierowana w kolorze nadwozia. Dodatkową personalizację na życzenie umożliwiają pakiety stylistyczne: AMG, AMG Night i AMG Carbon.

Sportowy klimat we wnętrzu

W kabinie uwagę zwracają siedzenia ze zintegrowanymi zagłówkami, ze specyficzną grafiką AMG oraz kontrastowymi czerwonymi przeszyciami. Łączą one sportowy wygląd z wydatnym podparciem bocznym. Sportowy klimat nadają również czerwone pasy bezpieczeństwa i elementy ozdobne z włókna węglowego o wysokim połysku. Poszycie siedzeń standardowo jest wykonane ze skóry syntetycznej, a na życzenie dostępne są liczne opcje tapicerki ze skóry oraz skóry nappa. Opcjonalnie oferowane są także fotele AMG Performance, z jeszcze mocniejszym podparciem bocznym. W otoczeniu kabiny górna część deski rozdzielczej, górne sekcje drzwi i panel miękkiego dachu mają wykończenie o wyglądzie czarnej skóry nappa, a wokół otwartej części kabiny biegnie jeszcze chromowana listwa.

Wyposażenie zawiera wolnostojący, cyfrowy wyświetlacz kierowcy o przekątnej 12,3 cala. Kierowca ma do wyboru style graficzne zestawu wskaźników: Classic, Sport i Supersport. Centralny 11,9-calowy ekran w pionowym formacie jest zorientowany na kierowcę i oferuje funkcję regulacji pochylenia w zakresie od 15 do 40 stopni, aby zapobiec niepożądanym refleksom podczas jazdy z otwartym dachem. Kolejną atrakcją jest opcjonalne dynamiczne nastrojowe oświetlenie w 64 kolorach.

 

Najmocniejsza odmiana modelu CLE Kabriolet

Pod maską pracuje rzędowy 6-cylindrowy silnik o pojemności trzech litrów z turbodoładowaniem oraz z rozrusznikiem zintegrowanym z alternatorem oraz dodatkową elektryczną sprężarką. Moc silnika wynosi 449 KM i 560 Nm, a w trybie overboost (przez maksymalnie 10 sekund) maksymalny moment obrotowy sięga 600 Nm. 48-woltowa instalacja elektryczna realizuje funkcje napędu hybrydowego i pozwala na krótkotrwałe zwiększenie mocy o 23 KM i 205 Nm. Ponowne uruchomienie silnika w ramach działania systemu start-stop jest niezauważalne.

Prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 250 km/h, a z pakietem kierowcy AMG ogranicznik przesuwa się do 270 km/h. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 4,4 sekundy, a przy pakiecie AMG DYNAMIC PLUS czas ten zostaje skrócony do 4,2 s. Silnik współpracuje z przekładnią AMG SPEEDSHIFT TCT 9G. Manualną zmianę przełożeń umożliwiają galwanizowane manetki do zmiany biegów, umieszczone za kierownicą. Kierowca ma do wyboru pięć trybów jazdy: Slippery, Comfort, Sport, Sport+ i Individual. Ustawienia te modyfikują szereg ważnych parametrów, takich jak reakcje silnika, skrzyni biegów, zawieszenia i układu kierowniczego.

W pełni zmienny napęd na wszystkie koła AMG Performance 4MATIC+ montowany jest w standardzie. Kierowca może wybrać w ustawieniach priorytet dla tylnej osi. Dostępny tryb Drift sprawia, że w całym zakresie prędkości auto jeździ jak samochód w 100 procentach tylnonapędowy. Niezależne zawieszenie AMG RIDE CONTROL zapewnia dynamiczne prowadzenie, a adaptacyjna regulacja tłumienia pozwala na dobranie ustawień między sztywnością a komfortem (tryby Comfort, Sport i Sport+). Układ kierowniczy jest pneumatyczny, a tylna oś skrętna. W materiale wykorzystano zdjęcia producenta.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.