Nissan stworzył nowe globalne auto. Nowy crossover niestety nie dla Europy

Globalny model samochodu powinien być dostępny na wszystkich kluczowych rynkach. Tyle teorii. W praktyce bywa, że niektóre regiony są pomijane. Tak jest w przypadku Nissana Kicks, który doczekał się drugiej generacji. Niestety w Europie jej nie zobaczymy.

Nissan Kicks, czyli mały crossover. W gamie japońskiej marki to tzw. globalny model. Pierwszą generację oferowano niemal na całym świecie. Od Japonii i Tajlandii po Chiny, Kanadę, Meksyk i USA. A co z Europą? Dla naszego regionu zarezerwowano inny model, czyli dobrze znanego Juke. Kicks do Europy nie trafił.

Zobacz wideo Nissan Juke, samochód, który albo się go kocha, albo nienawidzi [autopromocja] Wybierz serwis

Światowy crossover Nissana doczekał się drugiej generacji. Czy doczekamy się go w Europie? Nic na to nie wskazuje. Nowy model o kodowej nazwie P16 na początek zaprezentowano w USA. Na tamtejszy rynek trafi z meksykańskich zakładów Aguascallientes. Niewykluczone, że pojedyncze egzemplarze pojawią się także na naszym kontynencie w ramach importu indywidualnego.

Technika, jakiej Europa może zazdrościć

Pod zgrabnym nadwoziem kryje się technika, która powoli staje się nie do pomyślenia w Europie. Napęd elektryczny? Nic z tego. Zaawansowana hybryda? Też nie. Mały wyżyłowany trzycylindrowy motorek? Nikt tego w USA nie kupi. Nissan Kicks skrywa pod maską porządną czterocylindrową 2-litrówkę MR20DD. I to niezbyt wysiloną. Do wykorzystania jest 141 KM i prawie 190 Nm momentu obrotowego. W sam raz dla crossovera z segmentu B. Na tym nie koniec. Japońscy inżynierowie zadbali także o dwie wersje napędu. Do wyboru odmiana z napędzaną przednią osią lub klasyczne AWD. Kto zdecyduje się na wariant z napędem na wszystkie koła może liczyć na wielowahaczowe tylne zawieszenie (w pozostałych jest zaś klasyczna belka skrętna).

Nissan Kicks drugiej generacji. Rocznik modelowy 2025Nissan Kicks drugiej generacji. Rocznik modelowy 2025 Nissan. Materiały producenta

Znamienne, że w oficjalnych materiałach prasowych nie poświęcono zbyt wiele miejsca silnikowi. Za to chętnie podkreślano walory różnych rozwiązań we wnętrzu. Kicks wyróżnia się zatem uchwytami na duże kubki na kawę w konsoli i większe termosy w drzwiach. Nie zabrakło licznych schowków, sensorów do obsługi klimatyzacji oraz specjalnych foteli. To siedzenia o wymownej nazwie Nissan Zero Gravity. Firma przekonuje, że dzięki nowej konstrukcji ciężar jest lepiej rozkładany, by zmniejszyć zmęczenie, ograniczyć zsuwanie się bioder i poprawić komfort.

Nissan Kicks drugiej generacji. Rocznik modelowy 2025Nissan Kicks drugiej generacji. Rocznik modelowy 2025 Nissan. Materiały producenta

Firma zadbała o coś jeszcze. Przy okazji premiery nowego samochodu zaprezentowano specjalną playlistę o wymownej nazwie Kickstape. Trafili na nią m.in. DJs Dope Candi, HB i Kendollaz. Będzie co słuchać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.