Po czym poznać, że klocki hamulcowe są do wymiany?

Klocki hamulcowe zużywają się stopniowo. Nowsze modele samochodów posiadają czujniki zużycia. W środku klocka znajduje się mała blaszka, która po starciu się sygnalizuje kierowcę, charakterystycznym piskiem, o swoim zużyciu. W nowszych pojazdach sygnał przesyłany jest do komputera pokładowego, który powiadamia kierowcę o nadchodzącej wymianie. Niestety, takie czujniki posiadają też wady, gdyż wykrywają jedynie zmianę grubości klocka i w ten sposób informują o jego zużyciu, natomiast nie reagują na uszkodzenia takie jak ubytki czy pęknięcia. Ponadto, czujniki nie są montowane we wszystkich klockach. Dlatego najlepszą metodą na sprawdzenie zużycia klocków hamulcowych jest ich kontrola przez człowieka, np. w serwisie samochodowym Bosch Car Service. Mamy ku temu okazję minimum dwa razy w roku podczas wymiany opon na letnie czy zimowe. Mechanicy mogą wtedy ocenić stan naszych klocków hamulcowych.

O tym, że klocki lub tarcze nadają się do wymiany, możemy też przekonać się także podczas jazdy. Wszelkie niepokojące objawy podczas hamowania takie jak wrażenie „bicia", wibracje, piszczenie, szumy, czy nierównomierne hamowanie to sygnały, których nie możemy lekceważyć i które wymagają sprawdzenia układu hamulcowego. Jego kontrola ma istotny wpływ na bezpieczeństwo nasze, naszych pasażerów oraz innych uczestników ruchu. W końcu to od długości drogi hamowania często zależy ludzkie zdrowie czy życie. Kontrolę układu hamulcowego jak i układów bezpieczeństwa wykonasz w najbliższym serwisie samochodowym Bosch Service.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Jak długo wytrzymują klocki hamulcowe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak długo wytrzymują klocki hamulcowe. Wiele zależy od naszego stylu jazdy, a także, czy auto jest użytkowane w mieście lub poza nim. Warto wiedzieć, że spokojna jazda potrafi wydłużyć przydatność danego kompletu klocków w porównaniu z dynamiczną jazdą na tych samych trasach.

To, jak długo wytrzymają klocki hamulcowe, zależy także też od ich jakości. Warsztaty Bosch oferują szeroką gamę renomowanych części samochodowych Bosch, w tym m.in. klocki i tarcze hamulcowe.

Warto regularnie kontrolować stan klocków hamulcowych, a przy wymianie zadbać o wysoką jakość części samochodowych. Zwłaszcza, że są w przystępnych cenach, a mają istotny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Czy tarcze hamulcowe trzeba wymieniać z klockami?

Podczas hamowania zużywają się nie tylko klocki, ale też tarcze hamulcowe, które pracują w bardzo trudnych warunkach ze względu na wysokie temperatury, przeciążenia mechaniczne oraz zmiany warunków jazdy. Wymiana klocków nie oznacza zakupu nowych tarcz hamulcowych, które z reguły wymienia się 2 razy rzadziej. Jednak podczas każdej kontroli i wymiany klocków, należy skontrolować także stopień zużycia tarcz hamulcowych. Te elementy ściśle ze sobą współpracują, wzajemnie na siebie oddziałując. Klocki oraz tarcze odpowiadają za to, jak krótka będzie droga hamowania pojazdu.

Wymiana tarcz hamulcowych, podobnie jak w przypadku klocków, uzależniona jest od liczby przebytych kilometrów, a przede wszystkim od naszego stylu jazdy. Biorąc pod uwagę, że tarcze wymieniamy dwa razy rzadziej, powinniśmy wiedzieć, że decydując się na założenie klocków po przejechaniu 30 tys. km, tarcze należy wymienić po ok. 60 tys. km. Warto wiedzieć, że przez pierwsze 100 km od wymiany tarcz hamulcowych należy unikać gwałtownego hamowania.

Kontrola hamulców w autoryzowanym warsztacie Bosch to gwarancja bezpieczeństwa. Do wymiany wykorzystywane są wysokiej jakości części zamienne Bosch, zgodne ze specyfikacjami producenta, a także sprawdzany jest także poziom płynu hamulcowego. W Bosch Car Service możesz zlecić także naprawę auta, czy wykonać przegląd samochodu na gwarancji lub po jej wygaśnięciu. Warto wiedzieć, że serwisy samochodowe Bosch obsługują także auta flotowe.

Materiał promocyjny PR marki Bosch.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.