Dlaczego Rosjanie wszędzie pokazują znak Z? Zaczęło się od czołgów i pojazdów

Litera "Z" stała się symbolem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Znak z czołgów i pojazdów opancerzonych szybko przechwyciła rosyjska propaganda, a jego używanie stało się wyrazem poparcia dla wojny. Co pierwotnie znaczyła zetka?

Aktualną sytuację w Ukrainie możesz śledzić na stronie głównej gazety.pl

Znak "Z" pojawił się na rosyjskich pojazdach wojskowych tuż przed rozpoczęciem wojny. Z oznaczenia dla wojskowych błyskawicznie zmienił się w patriotyczny symbol, który chętnie wykorzystuje propaganda Kremla. Najgłośniej było zdecydowanie o haniebnym geście młodego Iwana Kuliaka, który z charakterystyczną białą zetką wyszedł odebrać brązowy medal podczas Pucharu Świata w gimnastyce artystycznej. Tuż obok niego na najwyższym stopniu podium stanął Ukrainiec.

Od ponad dwóch tygodni trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. To największy konflikt zbrojny w Europie od czasów drugiej wojny światowej. W wyniku działań rosyjskiego wojska giną cywile, ostrzeliwane rakietami są także miasta. Wydarzenia w Ukrainie szokują cały świat.

Ivan KuliakIvan Kuliak https://twitter.com/GimnastasNet/status/1500163698329010181/photo/1

Symbol wykorzystywany początkowo tylko przez armię przeniknął nie tylko do świata sportu. Z naszego punktu widzenia fakt, że naprawdę duża część rosyjskiego społeczeństwa popiera wojnę jest szokujący. Rosyjskie władze nazywają wojnę operacją specjalną, której celem jest denazyfikacja Ukrainy i zabezpieczenie podobno zagrożonych granic Rosji. Wbrew temu, co się może nam wydawać, taka narracja trafia do wielu Rosjan.

Znak "Z" stał się symbolem inwazji. Nie tylko znani sportowcy, ale też zwykli obywatele Federacji zaczęli wykorzystywać zetkę, żeby wyrazić swoje poparcie. "Z" pojawia się na samochodach, budynkach, oknach, koszulkach itd.

Zobacz wideo Ukraińskie siły zniszczyły konwój rosyjskich czołgów niedaleko Kijowa

O znaku "Z" było głośno jeszcze przed wybuchem wojny

O dziwnych znakach informowano już od pierwszego dnia wojny w Ukrainie. Czujni internauci zauważyli na rosyjskich pojazdach wojskowych nietypowe znaki jeszcze wcześniej - kiedy wojska Federacji Rosyjskiej koncentrowały się na granicy. Widzimy je wciąż na zdjęciach z frontu. Zwykle są namalowane białą farbą i najczęściej mają kształt kwadratu ze znakiem graficznym przypominającym literę "Z" w środku, ale można zauważyć i inne figury geometryczne: czworokąty, okręgi i trójkąty. Informowano także o innych literach. Białe symbole są na wojskowych ciężarówkach, wozach bojowych, czołgach, samobieżnych haubicach i mobilnych wyrzutniach rakiet.

Co oznaczają znaki na rosyjskich pojazdach?

Do tej pory Rosjanie nie używali takich oznaczeń, a zauważono je na krótko przed inwazją, co wielu ekspertów wzięło za przygotowania do uderzenia. Mówiono, że oznaczenie wprowadzone przez Rosjan jest nowe i prawdopodobnie jest sposobem na to, by nie ostrzelać swoich żołnierzy. 

Potwierdziły się informacje, że znaki mają pomóc rosyjskim wojskom rozpoznawać swoje jednostki, a poszczególne litery mają konkretne znaczenie. Najpopularniejsze "Z" ma oznaczać siły wschodnie, a jeśli "Z" jest wpisane w kwadrat, to rosyjskie jednostki atakujące z Krymu. O rozszyfrowaniu białych oznaczeń poinformowała 27 lutego Gwardia Narodowa Ukrainy. Podano, że:

  • "Z" - to "siły wschodnie",
  • "Z" w kwadracie - to "siły z Krymu",
  • "O" - to "siły z Białorusi",
  • "V" - to "piechota morska",
  • "X" - to "Czeczeńcy",
  • "A" - to "siły specjalne".
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.