Ile pojazdów straciła do tej pory rosyjska armia? Dużo

Od ataku Rosji na Ukrainę minęło już kilkanaście dni. Armia agresora poniosła w tym czasie ogromne straty, idące w miliardy dolarów.

Rosjanie używają do działań wojennych wielu pojazdów, ale spora większość z nich ma czasy świetności za sobą i pamięta jeszcze upadek Związku Radzieckiego.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo

Jakich sprzętów jeżdżących używa rosyjskie wojsko?

Rosja wykorzystuje transportery opancerzone BTR-90. Część maszyn została odnowiona, ale niektóre mają już grubo ponad 30 lat. Bojowe wozy piechoty wchodzące w skład rosyjskiej armii to uzbrojone modele Kurganiec-25 oraz Bumierang-25.

Na zdjęciach z obszaru walk widać również sporo ciężarówek marki Kamaz oraz ZiŁ 131 i 157, które wyprodukowano jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Podobnie jak w przypadku wyrzutni Grad, transportera opancerzonego MT-LB oraz ciężarówki Ural.

Wojsko rosyjskie ma w swojej flocie kilka modeli czołgów: T-72B3, T-90 i T-80.

Jakie pojazdy stracili Rosjanie?

Ukraińskie ministerstwo obrony podało informację o aktualnych stratach (stan na 8 marca 2022 r.) wśród pojazdów po stronie rosyjskiej:

  • 303 czołgi,
  • 1037 innych wozów bojowych i pojazdów opancerzonych,
  • 120 artyleryjskich wyrzutni rakietowych,
  • 56 samobieżne zestawy przeciwlotnicze,
  • 474 różne pojazdy (np. ciężarówki),
  • 60 cystern kolejowych.

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.