Kierowca zrobił to ponownie w warunkach recydywy. Poprzednia wpadka niczego go nie nauczyła

Kierowca samochodu dostawczego, który popełnił wykroczenie drogowe w recydywie, otrzymał srogą karę. Mężczyzna za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 73 km/h dostał mandat w wysokości 5000 zł i stracił prawo jazdy.

Każdy zmotoryzowany przyłapany na powtórnym popełnieniu niektórych wykroczeń, musi się liczyć z mandatem zwiększonym o drugie tyle. Z działaniem tego systemu zapoznał się pewien 36-latek z województwa kujawsko-pomorskiego. Policjanci z drogówki, którzy pełnili służbę na drodze pomiędzy Słupskiem i Bytowem (woj. pomorskie), zatrzymali mężczyznę prowadzącego pojazd dostawczy marki MAN. Kontrola miała związek z rażącym przekroczeniem prędkość w obszarze zabudowanym.

Urządzenie pomiarowe wykazało, że kierujący pojazdem pędził aż 123 km/h w miejscu, gdzie dopuszczalne jest 50 km/h. Zatrzymany mieszkaniec Bydgoszczy jechał o aż 73 km/h za szybko. W trakcie prowadzonych czynności wyszło na jaw, ze to kolejne wykroczenie związane z przekroczeniem prędkości na koncie kierowcy. Ponieważ popełnione przez kierowcę wykroczenie było w ramach recydywy, zamiast 2500 zł mandatu, kara finansowa wyniosła 5000 zł. Dodatkowo na konto zmotoryzowanego trafiło 15 punktów karnych, a jego prawo jazdy zostało zatrzymane z uwagi na przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 51 km/h.

Przypominamy, że od 17 września 2022 roku zmianie uległy kwoty nakładanych przez policjantów mandatów. Wprowadzone zostały przepisy o tzw. kierowcach recydywistach, którzy w przypadku popełnienia kolejnego wykroczenia z danej kategorii w okresie dwóch lat muszą liczyć się z podwojoną wysokością mandatu. Dodatkowo punkty karne na koncie kierowcy widnieją przez dwa lata i naliczane są z chwilą opłacenia mandatu. Do naruszeń prawa, które są objęte recydywą, należy m.in. przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, czy złamanie zakazu wyprzedzania.

Więcej wiadomości na temat zdarzeń drogowych znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo 42-letni kierowca Bentleya pędził 243 km/h
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.