Poszukiwany furgon został odnaleziony na granicy z Białorusią

Funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili próbę wywozu za wschodnią granicę Polski samochodu dostawczego pochodzącego z nielegalnego źródła. Iveco poszukiwane we Francji zostało zatrzymane w Bobrownikach.

Na terytorium Polski służby mundurowe często odnajdują różnego rodzaju pojazdy pochodzące z przestępstw. W walce z przemytnikami aut pomaga wiedza, doświadczenie, działania operacyjne, nowoczesny sprzęt, międzynarodowa współpraca służb czy dostęp do europejskich baz danych o kradzionych pojazdach.

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, tym razem odzyskali samochód dostawczy marki Iveco wyprodukowany w 2018 roku. Na kierunku wyjazdowym z Polski zatrzymano 35-letniego obywatela Białorusi prowadzącego furgon na francuskich numerach rejestracyjnych. Mężczyzna próbował przejściem drogowym przekroczyć granicę z Białorusią.

Strażnicy ustalili, że pojazd o szacowanej wartości 110 tysięcy złotych, został skradziony na terytorium Francji. Auto w zagranicznych bazach danych figurowało jako utracone. Iveco zostało zatrzymane i zabezpieczone. Kierowcę po przesłuchaniu w charakterze świadka zwolniono. Dostawcze auto przekazano policjantom w Gródku celem dalszego postępowania.

Funkcjonariusze Straży Granicznej w swojej codziennej pracy ustalają m.in. legalność pochodzenia pojazdów, w których ludzie zamierzają przekroczyć granicę. W przypadku podejrzenia, że samochód może pochodzić z przestępczego procederu, przeprowadzane są szczegółowe ekspertyzy w celu ustalenia prawdziwych danych identyfikacyjnych.

Od początku 2022 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali 22 pojazdy  o wartości blisko 2,7 mln zł.

Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo 21-latek uciekał kradzionym samochodem
Więcej o: