W niedzielny poranek 4 września, kilka minut po godzinie 4:00 dyżurny zamojskiej komendy został powiadomiony, że w miejscowości Łabunie Reforma (woj. lubelskie) na drodze krajowej numer 17 doszło do kolizji samochodu ciężarowego.
Policjanci z ruchu drogowego, którzy przybyli na miejsce, zastali leżący na jezdni pojazd ciężarowy marki DAF wraz z przewróconą naczepą. Mundurowi ustalili, że kierowca nie dostosował prędkości do panujących na drodze warunków, przez co na łuku drogi nie opanował zestawu i doprowadził do przewrócenia się ciężarówki na pas oddzielający kierunki jazdy.
Samochodem kierował 54-letni obywatel Ukrainy, który nie odniósł obrażeń. Badanie trzeźwości wykazało przyczynę kolizji. Mężczyzna miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali kierowcę i osadzili go w areszcie. Teraz mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Nietrzeźwi kierujący stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Tacy ludzie decydując się usiąść za kierownicę po wypiciu alkoholu, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Pijanych kierowców czeka sądowa rozprawa i kara za popełnione przestępstwo. Sąd może orzec nie tylko zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata, ale także wymierzyć karę do 2 lat więzienia oraz zobowiązać do wpłacenia na wskazany cel określonej kwoty. Świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej wynosi od 5 tys. zł do nawet 60 tysięcy złotych.
Przypominamy, że alkohol zmniejsza szybkość reakcji kierowcy, ogranicza pole widzenia, wpływa na błędną ocenę odległości i szybkości, znacznie obniża samokontrolę oraz koncentrację, rozprasza uwagę oraz powoduje senność.