Nissan ma nowego elektrycznego dostawczaka. Townstar ma być miejską rewolucją ostatniego kilometra

Nissan Townstar to nowy elektryczny model dostawczy, który zastąpi e-NV200. Producent mówi, że może to być rewolucja wśród miejskich aut dostawczych, które specjalizują się w tzw. dostawach ostatniego kilometra.

Nissan Townstar to lekki samochód użytkowy, który ma się sprawdzać przede wszystkim w miejskich dostawach. Japoński producent wykorzystał doświadczenie z modelu e-NV200 i dołożył do niego ponad 20 nowych technologii, które mają wywołać elektryczno-dostawczą rewolucję.

Zobacz wideo Recenzujemy odświeżonego Nissana X-Trail z nowym silnikiem

Nissan Townstar został zaprojektowany na płycie podłogowej CMF-CD Aliansu. Samochód ten, jako pierwszy model marki w Europie, zostanie oznakowany nowym logo Nissana. W wersji dostawczej Townstar został opracowany tak, by zaspokoić potrzeby m.in. małych i średnich przedsiębiorców, którzy poszukują wszechstronności, wygody i przestrzeni ładunkowej, ale też nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. system automatycznego parkowania. Przestrzeń ładunkowa dostawczego modelu jest określana na 3,9 metra sześciennego, a ładowność ma wynosić 800 kilogramów.

Nissan TownstarNissan Townstar Nissan

Z kolei wersja pasażerska sprawdzi się jako auto rodzinne dzięki możliwościom w zakresie przewozu bagażu i przechowywania podręcznych przedmiotu. Łączna przestrzeń bagażowo-użytkowa w osobowej odmianie Townstara to nawet 775 litrów. Kabina tej wersji ma być lepiej wykończona - producent obiecuje eleganckie wykończenie foteli i drzwi oraz nowoczesną konsolę. Nie zabraknie funkcji wspierających bezpieczeństwo, takich jak przypominanie o zapięciu pasów, automatyczny system hamowania awaryjnego, asystent utrzymania pasa ruchu, system wykrywania pojazdów znajdujących się w martwym polu czy system rozpoznawania znaków drogowych.

Nissan NavaraOpinie Moto.pl: Nissan Navara 2.3 dCi 160. Co nowego w japońskim pikapie?

Nissan TownstarNissan Townstar Nissan

Dwa oblicza dostawczaka

Głównym założeniem produkcyjnym modelu Townstar, jest jego napęd elektryczny. Auto wyposażono w akumulator o pojemności 44 kWh oraz zaawansowane rozwiązania technologiczne, takie jak inteligentne zarządzanie energią czy wydajny system chłodzenia akumulatora. Townstar zastąpi w gamie Nissana model e-NV200, oferując moc 122KM, moment obrotowy na poziomie 245 Nm i 285 kilometrów zasięgu. Producent zapewnia, że naładowanie od zera do 80 proc. prądem stałym ma potrwać 42 minuty. To jednak wstępne dane techniczne. Ostatecznie zostaną potwierdzone po uzyskaniu homologacji.

Odmiana benzynowa oferowana będzie z silnikiem o pojemności 1.3. Jednostka ma generować moc 130 KM i 240 Nm momentu obrotowego.

Nissan TownstarNissan Townstar Nissan

Nissan Qashqai 1.3 DIG-T 140 KMOpinie Moto.pl: Nissan Qashqai - nowe szaty króla SUV-ów

Elektronika w służbie kierowcy

Nissan Townstar zostanie wyposażony w wiele nowoczesnych technologii z zakresu bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy. Na pokładzie znajdzie się m.in. system zabezpieczenia przed podmuchami wiatru bocznego (Side Wind Assist) i kołysaniem przyczepy (Trailer Sway Assist), inteligentny system hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów oraz manewrowania na skrzyżowaniach, a także system automatycznego parkowania i inteligentnego tempomatu. Po raz pierwszy w segmencie kompaktowych samochodów użytkowych pojawi się też system kamer 360 stopni.

Klienci decydujący się na elektryczną odmianę modelu Townstar będą mogli korzystać z systemu wspomagania kierowcy ProPILOT. Pomagając kierowcy podczas jazdy po autostradzie, funkcja ta umożliwia automatyczne zwalnianie do pełnego zatrzymania i przyspieszanie przez podążanie za pojazdem poprzedzającym, a także utrzymywanie samochodu pośrodku pasa ruchu, nawet na łagodnych łukach.

Nissan Townstar EVNissan Townstar EV Nissan

Póki co nie wiadomo kiedy elektryczny Nissan Townstar pojawi się na rynku. Producent wciąż czeka na zatwierdzenie badań homologacyjnych. Elektryczne samochody dostawcze stają się coraz bardziej popularne. Specyfika pracy kurierów czy dostawców idealnie wpisuje się w korzystanie z samochodu elektrycznego, zatem można przypuszczać, że w 2022 roku zobaczymy na ulicach nowego elektrycznego dostawczaka z logo Nissana.

Nissan Z400 CoupeNissan Z400 wreszcie oficjalnie. Możemy sobie na niego popatrzeć

Nissan Townstar EVNissan Townstar EV Nissan

Więcej o: