Skoda 1203 to kultowy model, który zmotoryzował Czechosłowację. Zmartwychwstał już dwa razy. Teraz robi to znowu

Skoda 1203 jest dla Czechów tym, czym dla nas Nysa oraz Żuk. Samochodem, który zmotoryzował drobny transport w czasach demokracji ludowej. Mimo wad jest darzona ogromnym sentymentem. Czy Czesi ożywią kultowy model dostawczaka?

Czechów stać na motoryzacyjną fantazję, bo mają Skodę - jedną z najciekawszych europejskich marek. Na razie czeski producent pokazał zaledwie komputerowe szkice przedstawiające nowe wcielenie klasycznego auta, ale kto wie, co się z nich urodzi? Taki model w produkcyjnej wersji ma sens.

Poza tym Skoda dysponuje potencjałem oraz bazą techniczną niezbędną do stworzenia takiego auta. Na rynkach czeskim oraz słowackim Skoda 1203 jest modelem traktowanym wyjątkowo. Choćby z tego powodu znajdą się klienci na nową wersję kultowego modelu. A w reszcie krajów Europy kupią go, ponieważ będzie bardzo dobry.

Zobacz wideo

Czeska Skoda jest częścią grupy Volkswagena, która w 2021 roku wprowadzi do sprzedaży już siódmą generację swego Multivana. Nowy model będzie bazował na platformie MQB koncernu przeznaczonej dla samochodów osobowych i w ofercie niemieckiego producenta ma bardziej wypełnić lukę po pełnowymiarowych minivanach niż być samochodem dostawczym do ciężkiej pracy.

Dlaczego, wzorem innych modeli, nie miałaby powstać jego wersja firmowana przez Skodę i nawiązująca stylistycznie do modelu sprzed lat? Trudno znaleźć jakieś argumenty świadczące przeciwko temu pomysłowi. Zobaczymy, co się z nim stanie. Na razie Skoda zaprezentowała bardzo obiecującą wizję następcy modelu 1203.

Skoda 1203
Skoda 1203 fot. Skoda

Nowa Skoda 1203 powstała w wyobraźni jednego z projektantów firmy

Jej autorem jest 31-letni czeski projektant, który swoją karierę od początku związał właśnie z tą marką. Daniel Hajek zajmuje się głównie tworzeniem interfejsów użytkownika i bierze udział w powstawaniu wnętrz najnowszych samochodów koncepcyjnych: Skoda Vision X, Vision RS, Vision iV oraz Vision IN. Wizja nowej Skody 1203 pokazuje, co się dzieje, gdy pozwolić mu puścić wodze wyobraźni.

Jak wielu Czechów ma wspomnienia związane z tym modelem i słusznie uważa, że taki samochód wpisałby się doskonale w dewizę Skody: simply clever. Zwłaszcza w nowoczesnej i praktycznej osobowej odmianie. Prawda jest taka, że Skoda ostatnio zdobywa udziały rynkowe w każdym segmencie, w którym się pojawi. Może już czas zająć się kolejnym.

Samochód, który nakreślił, przyjął formę kampera z podnoszonym dachem typu "pop-top" w podobnym stylu co legendarny Volkswagen California. Ostatnio panuje wyjątkowa moda na auta tej kategorii, a poza tym taka forma idealnie podkreśla uniwersalny charakter samochodu, który mógłby służyć do codziennych i dalszych podróży.

Skoda 1203
Skoda 1203 fot. Skoda

Oryginalna Skoda 1203 zmartwychwstała już dwa razy

Oryginalna Skoda 1203 była produkowana w Czechosłowacji od 1968 roku do 1992 roku, a po jej rozpadzie wytwarzanie tego modelu było kontynuowane w słowackiej fabryce TAZ w Trnawie. Wtedy też zmienił nazwę na TAZ 1500.

Poczciwy dostawczak był opracowany na osobowej konstrukcji Skody 1201 i wyposażony najpierw w silnik benzynowy o pojemności 1,2 l, a od 1981 roku - 1,4 l. Tylko pod marką Skoda powstało prawie 70 tys. sztuk tego modelu. Produkcja seryjna ostatecznie zakończyła się w 1999 roku, ale wówczas samochód otrzymał trzecie życie.

Prawa do modelu kupiła czeska firma Ocelot, która wciąż montuje pojedyncze sztuki klasycznego samochodu na indywidualne zamówienie, a oprócz tego wyposaża aktualnych użytkowników Skody 1203/TAZ 1500 w części zamienne. Choćby to świadczy o nostalgii, którą odczuwają na jego widok zarówno Czesi, jak i Słowacy.

Czy w ciągu kilku najbliższych lat zobaczymy nową Skodę 1203 na europejskich drogach? To jeszcze nie jest przesądzone, ale czeska firma nie wyklucza niczego. Taki krok Skody byłby logiczną kontynuacją rozwoju oferty tej marki.

Daniel Hajek i Skoda 1203
Daniel Hajek i Skoda 1203 fot. Skoda/Fluger René
Więcej o: