Inspektorzy skontrolowali ponad 70 dostawczaków. Efekt? Aż 69 było przeładowanych

Inspektorzy śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli 70 dostawczaków o dopuszczalnej masie całkowitej trzech i pół tony. Efekt? Aż 69 samochodów było przeciążonych.

Wzmożone kontrole na śląskich drogach inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) prowadzili przez dwa dni. Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa na śląskich drogach i zwalczanie przejawów nieuczciwej konkurencji ze strony właścicieli pojazdów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do trzech i pół tony.

Do kontroli zatrzymano nieco ponad 70 samochodów o DMC do trzech i pół tony. Wszystkie auta zostały skierowane na przenośne wagi. Aż 69 z tych pojazdów przewoziło więcej towaru, niż wynosiła ich dopuszczalna ładowność. Kierowcy przeciążonych busów zostali ukarani mandatami w kwotach od 50 do 1000 złotych. Mogli odjechać z miejsca kontroli ITD po przeładowaniu nadmiaru towaru na inne pojazdy.

W sześciu przypadkach kontrole ITD zakończyły się również zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych z powodu stwierdzonych niezgodności wpisów ze stanem faktycznym, a także ujawnionych usterek stanu technicznego.

Dlaczego przeciążone pojazdy są groźne dla innych użytkowników dróg?

Przeciążone pojazdy nie tylko niszczą drogi, lecz także są dużym zagrożeniem w ruchu drogowym. Kierujący może mieć problemy z panowaniem nad pojazdem, samochód może zachowywać się niestabilnie w trakcie jazdy, a jego droga hamowania znacznie się wydłuża.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Dlaczego w Polsce na drogach ginie tyle osób? W znacznej mierze to wina nas samych:

Zobacz wideo

Inspektorzy skontrolowali 70 dostawczaków. Tylko jeden nie był przeładowanyInspektorzy skontrolowali 70 dostawczaków. Tylko jeden nie był przeładowany fot. GITD

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.