Chińską markę samochodów trapią pożary. Spłonął już 10. salon sprzedaży od 2021 r.

W Chinach od 2021 roku w pożarach ucierpiało już dziesięć salonów sprzedaży samochodów koncernu BYD. Za pożar ostatniego wstępnie obwinia się wadliwą instalację elektryczną obiektu. Producent wyklucza samozapłon pojazdu elektrycznego.

W czwartek 16 maja w kolejnym salonie BYD w Chinach doszło do pożaru. Zdarzenie miało miejsce w Qingkou w prowincji Fujian. Żywioł doszczętnie strawił budynek, spłonęło siedem samochodów, a kilka kolejnych uległo większym lub mniejszym zniszczeniom (w tym zaparkowane w otoczeniu salonu auta prywatne oczekujące na czynności serwisowe). Szczęśliwie w pożarze żaden człowiek nie odniósł obrażeń. Akcja gaśnicza była trudna, brało w niej udział siedem wozów strażackich. Jak podaje serwis Carscoops, szkody są szacowane na kwotę 5 milionów juanów (około 690 tys. dolarów).

Do internetu trafiły nagrania przedstawiające pożar, a także film prezentujący skalę zniszczeń. Co było źródłem ognia? W oświadczeniu opublikowanym przez BYD można przeczytać, że według wstępnych ustaleń strażaków, ogień pojawił się w biurze lub na dachu drugiego piętra budynku, a przyczyną mogło być zwarcie instalacji elektrycznej.

BYD wyklucza samozapłon auta elektrycznego

Chociaż wczesne doniesienia wskazywały, że w salonie zapalił się pojazd z napędem elektrycznym, BYD wyklucza taki powód pożaru. Chiński producent samochodów oświadczył jednak, że będzie "aktywnie współpracować" ze wszystkimi właściwymi organami podczas badania pochodzenia źródła pożaru.

Dziesiąty pożar w punkcie sprzedaży BYD

Z doniesień medialnych wynika, że to już 10. salon sprzedaży samochodów koncernu BYD, w którym od października 2021 roku doszło do pożaru. Dane na ten temat opublikowała chińska niezależna stacja telewizyjna NTDTV. 

Pożary salonów BYD (dane NTDTV):

  • Październik 2021 r. - pożar w salonie BYD w Hainan
  • Kwiecień 2022 r. - pożar w salonie BYD w Shaoguan w Guangdong
  • Maj 2022 r. - pożar w serwisie posprzedażowym BYD w Hengshui w Hebei
  • 9 Lipca 2022 r. - pożar w salonie BYD w Nanning w Guangxi
  • 8 grudnia 2022 r. - pożar w salonie BYD w Zhengzhou w Henan
  • Maj 2023 r. - pożar w salonie BYD w Jiangmen w Guangdong
  • Grudzień 2023 r. - pożar w salonie BYD w Shenyang w Liaoning
  • 18 grudnia 2023 r. - pożar w salonie BYD w Xinmaoyuan w Chengdu
  • 30 grudnia 2023 r. - pożar w salonie BYD w Changhua w Binzhou
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.