Jest czarny, pożycza części od Mercedesa i Jeepa i jest z Chin. To BAIC BJ90

BAIC zaprezentował odnowionego Mercedesa GL we własnej interpretacji. Jest tańszy niż wcześniej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

BAIC zaprezentował BJ90 Shanhe Edition, czyli tańszą wersję chińskiego luksusowego SUV-a, który jest w rzeczywistości Mercedesem GL drugiej generacji.

Zobacz wideo Czy w tym szaleństwie jest metoda? Sprawdzamy Mercedesa Klasy G, który przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,5 s

Pierwotnie BJ90 oferowany był wyłącznie dla tamtejszego rządu, jednak od 2019 r. trafił na rynek i każdy z pokaźnym portfelem mógł go sobie kupić, a kosztował 998.000 jenów. Tak wysoka cena zmniejszyła jego atrakcyjność, w szczególności, że Mercedes GL/GLS, na którym był oparty był tańszy.

Nowy BAIC BJ90 Shanhe Edition tak naprawdę nie przynosi żadnych poważniejszych aktualizacji wizualnych, technologicznych ani mechanicznych, ale jest teraz oferowany w bardziej rozsądnym przedziale cenowym od 478.000 do 498.000 jenów. To prawie połowa ceny w porównaniu do poprzednika, choć to wciąż dużo pieniędzy jak na pojazd oparty na dziesięcioletnich częściach.

Z wyjątkiem proporcji, BJ90 w niczym nie przypomina niemieckiego odpowiednika. Marka zapożycza przy tym modelu z innych producentów np. przednie światła są z Range Rovera, osłona chłodnica jest w stylu Jeepa, a tylne światła przypominają te z Forda Explorera.

Może odświeżony model nie wygląda tak nowocześnie jak BJ60, który zadebiutował na początku roku, ale nie jest tak źle patrząc na wiek pojazdu.

BAIC oferuje BJ90 tylko w czarnym kolorze z 20-calowymi kołami i czarnym wnętrzem, więc nie ma miejsca na personalizację.

We wnętrzu widać bardziej upływa czasu, głównie za sprawą przeniesienia wielu elementów z Mercedesa, w tym kierownicy, analogowe zegary, elementy od klimatyzacji czy schowek na desce rozdzielczej. Chińska wersja ma nowy 10,4’’ ekran informacyjno-rozrywkowy zajmujący większość konsoli środkowej. Do tego klienci otrzymują drewniane elementy i skórzaną tapicerkę, które mają dodać luksusu.

Dawniej BJ90 dostępny był z silnikami V6 i V8, obecnie pozostał wyłącznie 2-litrowy silnik V6 z turbodoładowaniem. Oczywiście produkcji Mercedesa. Generuje on 333 KM mocy i 480 Nm momentu obrotowego. Moc przenoszona jest na wszystkie koła za pośrednictwem dziewięciobiegowej automatycznej skrzyni biegów i napędu na wszystkie koła 4MATIC. Chiński model dziedziczy również adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne Airmatic.

Czas pokaże, czy odświeżony BAIC BJ90 Shanhe Edition odniesie sukces.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.