Poznajcie Xiaomi EV Company Limited. Nowa spółka zajmie się produkcją aut elektrycznych od Xiaomi

Zarząd Xiaomi zainwestował 10 miliardów yuanów i oficjalnie uruchomił nową spółkę, która będzie miała za zadanie podbić rynek motoryzacyjny. To krok milowy w rozwoju firmy.

Xiaomi zakończyła proces rejestracji spółki z kapitałem wysokości 10 miliardów RMB (yuanów). Lei Jun, założyciel, prezes i dyrektor generalny Xiaomi, został prawnym przedstawicielem Xiaomi EV Company Limited.

Jest to niezwykle istotny moment w historii firmy – w kluczową fazę rozwoju wszedł wyczekiwany projekt produkcji inteligentnych pojazdów elektrycznych

- czytamy w komunikacie firmy.

Samochody elektryczne Xiaomi

Pod koniec marca 2021 r. Lei Jun, założyciel Xiaomi, ogłosił plany rozszerzenia działalności firmy o segment pojazdów elektrycznych. Xiaomi zobowiązało się do zainwestowania szacunkowo 10 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat, z początkową inwestycją w wysokości 10 miliardów yuanów (w przeliczeniu to około 6 mld zł). Lei Jun zapowiedział, że będzie to jeden z najważniejszych kierunków rozwoju firmy.

Odkąd firma ogłosiła rozpoczęcie działalności w branży EV, w Xiaomi pokładano nadzieje na ożywienie przemysłu motoryzacyjnego. Od 28 lipca Lei Jun prowadził w serwisie Weibo rekrutację talentów do działu sterowania autonomicznego nowej spółki. Wang Xiang, partner i prezes Xiaomi, podczas spotkania dotyczącego dochodów firmy w II kwartale 2021 r. zdradził, że Xiaomi otrzymało ponad 20 tys. CV. Ostatecznie, po szczegółowym procesie rekrutacji, utworzono zespół liczący około 300 specjalistów. Ponieważ zespół nadal szybko się rozwija, należy oczekiwać, że rekrutacje będą jeszcze trwać.

W ciągu pięciu miesięcy od ogłoszenia inicjatywy Xiaomi EV do oficjalnej rejestracji firmy, zespół Xiaomi EV przeprowadził wiele badań wśród użytkowników aut elektrycznych i prześwietlał możliwości w zakresie łańcuchów dostaw w branży automotive. Przeprowadzono ponad 2000 badań ankietowych i wizyt w ponad 10 firmach partnerskich, jednocześnie kontynuując prace nad produktem i zespołem.

Ponadto 25 sierpnia Xiaomi ogłosiło przejęcie firmy Deepmotion Tech zajmującej się technologią jazdy autonomicznej. To pokazuje, że firma zaczęła skupiać się na budowaniu technologii i zespołu związanych z motoryzacją. Obecnie w Xiaomi pracuje 16 tys. inżynierów, a wydatki na badania i rozwój w 2020 r. wyniosły prawie 10 mld yuanów. Przewaga technologiczna Xiaomi w zakresie sztucznej inteligencji, nowych materiałów i innych dziedzin ma być silnym wsparciem dla branży motoryzacyjnej.

W tym samym czasie Xiaomi odnotowało rekordowy przychód i wzrost zysku za II kwartał 2021 r. W drugim kwartale 2021 r. całkowite przychody Xiaomi wyniosły 87,8 mld yuanów, co oznacza wzrost o 64 proc. w ujęciu rocznym. Skorygowany zysk netto w tym okresie to 6,3 mld yuanów, co oznacza wzrost o 87,4 proc. w ujęciu rocznym.

Zarówno całkowite przychody, jak i skorygowany zysk netto osiągnęły w tym kwartale rekordowy poziom. Dodatkowo, firma Xiaomi EV zakończyła budowanie zespołu, inwestując w kluczową technologię autonomicznej jazdy.

Po 5 miesiącach przygotowań można stwierdzić, że Xiaomi jest jak nigdy dotąd gotowe do rozpoczęcia nowej podróży i spełnienia oczekiwań w segmencie inteligentnych aut elektrycznych

- twierdzą przedstawiciele Xiaomi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.