Honda: asystent... chodzenia

Honda Motor Co., Ltd. wraz z Grupą Medyczną Shinseikai przy szpitalu Kasumigaseki-Minami (Kawagoe, prefektura Saitama) rozpoczęła 1 lipca tego roku testy eksperymentalnego urządzenia wspomagającego chodzenie. Urządzenie może pomóc osobom starszym lub z osłabionymi mięśniami nóg, które jednak nadal mogą chodzić o własnych siłach.

Honda rozpoczęła badania nad urządzeniem wspomagającym chodzenie w 1999 roku, mając na celu pomoc osobom starszym lub z osłabionymi mięśniami nóg . Technologia kontrolująca wykorzystana w tym urządzeniu to innowacja Hondy, opracowana na podstawie obszernych badań ludzkiego chodu. W podobny sposób stworzono technologię umożliwiającą poruszanie się humanoidalnego robota ASIMO. Urządzenie pozwoli na wydłużenie stawianych kroków, co znacznie ułatwi chodzenie.

Kompatybilność i skuteczność urządzenia Hondy zostanie oceniona podczas treningu rehabilitacyjnego, zorganizowanego w szpitalu Kasumigaseki-Minami. Jego zadaniem będzie pomoc osobom chorym - aby w bezpieczny i efektywny sposób mogły ponownie nauczyć się chodzić. Testy pozwolą również zlokalizować potencjalne problemy i zbadać wydajność urządzenia z perspektywy osób odbywających szkolenie, fizjoterapeutów, lekarzy i naukowców.

Obecnie projekt wchodzi w fazę oceny wykonalności, a Honda analizuje reakcje osób mających bezpośredni kontakt z urządzeniem, które zostało zaprezentowane w kwietniu podczas targów sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych dla osób starszych i niepełnosprawnych BARRIER FREE 2008 oraz w czerwcu podczas Welfare 2008 (w międzynarodowej hali wystawowej Nagoya International Exhibition Hall).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.