Czy można jeździć motocyklem bez kasku? Niby oczywiste, a jednak ponad 90 tys. osób odpowiedziało źle

Czy jazda bez kasku jest legalna? Odpowiedź na pierwszy rzut oka wydaje się oczywista, ale okazuje się, że wielu internautów tego nie wie. Czy są jakieś wyjątki? Sprawdź i poszerz swoją wiedzę o coś nowego.

Wielu kierowcom wydaje się, że doskonale znają przepisy dotyczące motocykli, zwłaszcza jeśli poruszają się nimi po polskich drogach. Waszą wiedzę co jakiś czas weryfikujemy w naszych quizach i okazuje się, że są pytania, na które większość osób nie zna odpowiedzi. O co spytaliśmy tym razem?

Zobacz wideo

Czy jazda bez kasku jest legalna? Wiele osób odpowiedziało na pytanie źle

W jednym z naszych quizów, który znajdziesz TUTAJ, w pytaniu nr 5 spytaliśmy o to, czy kierujący motocyklem ma obowiązek nosić kask ochronny. Jakie były warianty odpowiedzi?

  • Tak, bez względu na rodzaj motocyklu;
  • Tak, z wyjątkiem motocykli fabrycznie wyposażonych w pasy bezpieczeństwa;
  • Nie, przepisy tego nie regulują.

Jak uważasz, która odpowiedź jest prawidłowa? Okazuje się, że źle odpowiedziało ponad 90 tysięcy osób, a dobrze zaledwie niecałe 24 tysiące osób.

Czy kierujący motocyklem ma obowiązek nosić kask ochronny?Czy kierujący motocyklem ma obowiązek nosić kask ochronny? Czy kierujący motocyklem ma obowiązek nosić kask ochronny? Fot. Grafika własna

Czy kierując motocyklem, masz obowiązek używania kasku ochronnego? Możesz się mocno zdziwić

Wielu osobom wydaje się, że noszenie kasku ochronnego podczas jazdy motocyklem jest obowiązkowe w każdym przypadku. I nie ma się czemu dziwić, ponieważ nietrudno wyobrazić sobie skutki kolizji czy poważniejszego wypadku, jeśli kierujący nie będzie miał go na głowie. Okazuje się jednak, że sytuacja nie jest aż tak oczywista i są przypadki, gdy motocyklista kasku na głowie mieć nie musi.

Reguluje to Art. 40 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zapisy wskazują, że kierujący motocyklem motorowerem lub czterokołowcem, a także osoby przewożone takimi pojazdami, nie muszą mieć kasku ochronnego gdy jest on wyposażony w pasy bezpieczeństwa, a także czterokołowiec ma fabryczne wyposażenie w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa. Poprawną odpowiedzią w quizie jest więc odpowiedź druga: Tak, z wyjątkiem motocykli fabrycznie wyposażonych w pasy bezpieczeństwa. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.