Ile kosztuje prawo jazdy na motor w 2024 r.?

Motocykle to synonim wolności, ale i osiągów. Nie ma się zatem co dziwić, że nie brakuje kierowców, którzy chcą posiadać prawo jazdy grupy A. Ile kosztuje jego zdobycie? Sumy zostały dotknięte przez inflację. W tym roku są rekordowo wysokie. Oto wyliczenia.

Prawo jazdy na motor brzmi ogólnie. Ogólne być jednak nie może. Bo w tym pojęciu zawierają się aż trzy rodzaje uprawnień. Dlatego kwestię kosztów trzeba rozbić na każdą z kategorii.

Zobacz wideo

Jakie są prawa jazdy na motor?

Kategorie prawa jazdy na motor są trzy. Mowa konkretnie o kategorii:

 • A1 – uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności silnika wynoszącej maksymalnie 125 cm3, mocy wynoszącej maksymalnie 11 kW i stosunku mocy do masy wynoszącym maksymalnie 0,1 kW/kg oraz motocyklem trójkołowym o mocy wynoszącej maksymalnie 15 kW. Minimalne wymagania to ukończony 16. rok życia.
 • A2 – uprawnia do kierowania motocyklem o mocy wynoszącej maksymalnie 35 kW i stosunku mocy do masy własnej wynoszącym maksymalnie 0,2 kW/kg oraz motocyklem trójkołowym o mocy wynoszącej maksymalnie 15 kW. Minimalne wymagania to ukończony 18. rok życia.
 • A – uprawnia do kierowania każdym motocyklem, w tym motocyklem z bocznym wózkiem. Minimalne wymagania to ukończony 24. rok życia (20. w przypadku posiadania kat. A2 przez co najmniej dwa lata).

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy na motor?

Nie ma jednej stawki za kurs na prawo jazdy na motor. Te są zróżnicowane nie tylko pod względem kategorii, ale także miasta czy nawet trybu odbywania zajęć. Kandydat na kierowcę, który zdecyduje się na kurs na kategorię:

 • A1 musi przygotować od 1500 do 2700 zł.
 • A2 musi przygotować od 1900 do 2800 zł.
 • A musi przygotować od 1900 do 3100 zł.

Jeżeli chodzi o tryby kursów, poszczególne ośrodki oferują standardowy, przyspieszony, rozszerzony czy kurs zawierający część teoretyczną w formie zdalnej.

Ile kosztuje egzamin dla kategorii A, A1 i A2?

Ceny kursów na poszczególne kategorie prawa jazdy na motor są różne. Unifikacja pojawia się jednak w przypadku egzaminu. Bo tu kandydat na kierowcę musi zapłacić:

 • 200 zł za badanie lekarskie, jeżeli nie posiada wcześniejszej kategorii lub poprzednie badanie nie jest ważne.
 • 250 zł za egzamin państwowy w WORD – przy czym część teoretyczna kosztuje 50 zł, a praktyczna 200 zł.
 • 100 zł za wydanie prawa jazdy w wydziale komunikacji po zdanym egzaminie.
 • 50 zł za zrobienie zdjęcia, które jest konieczne do wydania prawa jazdy.

Tu lista kosztów jest mniej więcej stała. Niewielkie różnice mogą występować przede wszystkim w kwestii kosztu wykonania zdjęcia i uzyskania orzeczenia lekarskiego. Ośrodki szkoleniowe często współpracują z lekarzami, którzy przy większej grupie badanych udzielają rabatów na badania.

Ile w sumie kosztuje prawo jazdy na motor w 2024 r.?

Na koniec pozostała jeszcze jedna kwestia. Podsumowanie wszystkich kosztów. I jedno trzeba przyznać. Suma w każdym przypadku bez wątpienia niska nie jest. Bo kierowca starający się o:

 • kategorię A1 musi przygotować od 2100 do 3300 zł.
 • kategorię A2 musi przygotować od 2500 zł do 3400 zł.
 • kategorię A musi przygotować od 2500 do 3700 zł.

Warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Poza powyższą sumą kandydat na kierowcę musi posiadać też konieczne ubranie. Powinien nabyć specjalne spodnie, kurtkę, buty, a czasami także kask (choć kask do egzaminu można wypożyczać od ośrodka). To absolutne minimum i kolejny spory wydatek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.