Motocykl nie wybacza błędów. Śmiertelny wypadek podczas wyprzedzania

We wtorek 6 września w Żorach doszło do śmiertelnego wypadku drogowego z udziałem motocyklisty. Kierujący jednośladem wykonując manewr wyprzedzania zderzył się z samochodem osobowym.

Mówi się, że motocykl nie wybacza błędów. Chwila nieuwagi może kierującego jednośladem kosztować życie. Tragiczne zdarzenie drogowe z udziałem motocyklisty miało miejsce w rejonie skrzyżowania ulicy Wodzisławskiej i Armii Krajowej w Żorach.

We wtorek 6 września, przed godziną 5.30 o wypadku został poinformowany dyżurny żorskiej policji. Na miejsce skierowano służby ratunkowe. 57-letni mieszkaniec Żor, przemieszczając się Aleją Zjednoczonej Europy w kierunku ulicy Rybnickiej, rozpoczął wyprzedzanie trzech pojazdów, po czym uderzył w jadący z przeciwka samochód osobowy marki Kia. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że motocyklista stracił panowanie nad jednośladem marki Ducati.

Motocyklista był na miejscu reanimowany. Niestety mimo udzielonej pomocy zmarł. 46-letni kierowca samochodu osobowego nie został ranny.

Prawidłowe wyprzedzanie

Wyprzedzanie to manewr, do którego należy się przygotować. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. Zmotoryzowany zawsze musi upewnienia się czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu. Wymagane jest także sprawdzenie czy kierowca jadący za nami nie rozpoczął wyprzedzania, a kierujący pojazdem przed nami na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Rozsądek, pokora i odpowiednia odzież

Motocyklista nie posiada pasów, nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, czy kontrolowanej strefy zgniotu. Przed urazami chroni go jedynie kask i odzież. Policjanci przy okazji tragicznych zdarzeń drogowych przypominają, że każdy posiadacz motocykla powinien uzmysłowić sobie, że wysokie ryzyko utraty zdrowia lub życia, jest przede wszystkim pochodną ryzykownych zachowań. Znaczne przekraczanie prędkości, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, jazda slalomem między pojazdami, to tylko niektóre zachowania widoczne na drogach.

Zobacz wideo Motocyklista pędził 128 km/h w obszarze zabudowanym
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.