Czy motocykle mogą parkować na chodniku? Tylko pod pewnym warunkiem

Chodnik - jak sama nazwa wskazuje - służy do chodzenia? No właśnie nie do końca. Bo przepisy pozwalają np. na parkowanie na nim motocykla. Kierowca powinien jednak pamiętać o pewnych zasadach. W przeciwnym razie pojazd zostanie odholowany.

Przepisy o ruchu drogowym dotyczące kierujących jednośladami tłumaczymy również w serwisie Gazeta.pl.

Czasami motocykl stanowi formę weekendowej rozrywki. Dla części kierowców jest jednak pełnoprawnym środkiem codziennego transportu. A to prowadzi do prostego pytania. Czy motocykl można zaparkować na chodniku, a jak tak, to w jaki sposób? Poszukajmy odpowiedzi w gąszczu polskich przepisów.

Zobacz wideo Samochód „widmo" zaparkował na przejściu dla pieszych

Motocykl na chodniku. Tak, parkować można.

Motocykl jak najbardziej można zaparkować na chodniku. Są jednak pewne zasady, do których powinien stosować się kierujący jednośladem. W sytuacji, w której np. korzysta z parkingu wyznaczonego na powierzchni chodnika, musi pamiętać o prawidłowym ustawieniu pojazdu. Ustawienie to określają znaki i wskazują np. orientację skośną czy prostopadłą.

Korzystając ze strefy płatnego parkowania, motocyklista musi sprawdzić czy w danym mieście jednoślady są objęte opłatami. To ważne!

Jak zaparkować motocykl na chodniku? Dwie zasady.

Dużo większe możliwości pojawiają się w sytuacji, w której chodnik nie jest objęty znakiem D-18 "Parking". W takim przypadku działa bowiem art. 47 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. A ten wyraźnie stwierdza, że zatrzymanie lub postój na chodniku jest możliwe po dopełnieniu przez kierującego motocyklem dwóch obowiązków. Obydwa wskazujemy poniżej.

  1. Na danym odcinku jezdni nie może obowiązywać zakaz zatrzymania lub postoju, ewentualnie chodnik zostanie wyjęty spod jego obowiązywania.
  2. Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych po pozostawieniu motocykla jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Motocykl źle zaparkowany na chodniku to mandat i holowanie

Niezachowanie któregoś z powyższych obowiązków oznacza dwa typy konsekwencji. Po pierwsze kierujący zostanie ukarany mandatem karnym. Ten wynosi 100 zł i oznacza 1 punkt karny. Po drugie pojazd może zostać odholowany na koszt właściciela. W takim przypadku kierowca zapłaci 251 zł za usunięcie pojazdu i 33 zł za każdą dobę przechowywania na parkingu policyjnym.

Parkowanie na chodniku? Pamiętaj o magicznej 10. i 15.

Zasada braku zakazu i pozostawienia 1,5 metra szerokości chodnika stanowią podstawę. Nie wyczerpują jednak listy wszystkich aspektów, o których kierujący motocyklem musi pamiętać podczas parkowania na chodniku. Kluczem do sukcesu są bowiem też zasady 10 i 15 metrów. I tak motocykla nie można zaparkować na chodniku bliżej niż 10 metrów od skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejazdu dla rowerzystów czy przejazdu kolejowego. Minimalna odległość rośnie do 15 metrów w przypadku przystanków autobusowych oraz punktów krańcowych wysepek na jezdni.

Motocykla nie można też zaparkować na chodniku np. w sytuacji, w której zagrodzony zostałby dostęp do bramy, garażu czy parkingu czy w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.