Nie dość, że bez uprawnień, to jeszcze znacznie za szybko

Wyjazd motocyklem na drogi publiczne bez posiadania stosownych uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, to nic innego, jak proszenie się o kłopoty.

Do legalnego kierowania motocyklem polskie prawo wymaga posiadania uprawnień do prowadzenia tego typu pojazdów. Wymagane jest zdanie państwowego egzaminu na określoną kategorię, poprzedzonego odbyciem kursu przygotowawczego. W przypadku, kiedy policja przyłapie kierującego na jeździe motocyklem bez uprawnień, taka osoba będzie musiała ponieść konsekwencje.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, zatrzymali motocyklistę, który pędził z niedozwoloną prędkością drogą ekspresową S12. Podczas przemieszczania się nieoznakowanym radiowozem po trasie szybkiego ruchu, zostali wyprzedzeni przez jednoślad. Mundurowi ruszyli za motocyklistą i dokonali pomiaru prędkości. Urządzenie zainstalowane w radiowozie wskazało 180 km/h.

Zatrzymany do kontroli 25-letni mieszkaniec Puław miał więcej na sumieniu, niż tylko niestosowanie się do obowiązujących ograniczeń szybkości. System informatyczny wykazał, że młody człowiek w nie posiada uprawnień do kierowania. W związku z tym policjanci zdecydowali, że skierują sprawę do sądu. Teraz pirat drogowy przyłapany na gorącym uczynku z popełnionych wykroczeń będzie się tłumaczyć przed wymiarem sprawiedliwości.

Co grozi za jazdę na motocyklu bez prawa jazdy

Osoba, która nigdy nie zdała egzaminu i nie uzyskała uprawnień do kierowania pojazdem, stwarza niebezpieczeństwo na drodze. Za jazdę bez prawa jazdy grozi grzywna w wysokości minimum 1500 zł. Policjant może podwyższyć kwotę mandatu do 5000 zł, a jeśli sprawa znajduje swój finał w sądzie, grzywna może wynieść maksymalnie nawet 30 000 zł. Dodatkowo nakładany jest zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Sąd może także wydać decyzję o ograniczeniu wolności lub aresztu. Policjant na miejscu kontroli może także zażądać odholowania motocykla z drogi na parking na koszt właściciela.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.