Prawa jazdy na motocykl nie zrobisz od 18 roku życia. A jak jest w innych krajach?

Prawo jazdy kategorii A uprawniające kierowcę do jazdy motocyklami, jest w Polsce nieco skomplikowane. Samych kategorii mamy aż cztery, a poszczególne stopnie motocyklowego wtajemniczenia uwarunkowane są m.in. wiekiem. A jak jest w innych krajach?

W Polsce mamy cztery kategorie prawa jazdy, które uprawniają kierowcę do jazdy motocyklem:

  • AM - odpowiednik karty motorowerowej, uprawniający nawet 14-latków do kierowania motorowerem;
  • A1 - dla 16-latków, uprawnia do kierowania motocyklami o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW (15 KM) i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg;
  • A2 - od 18 roku życia, moc motocykla może wynosić maksymalnie 35 kW (47 KM), wymagany jest stosunek mocy do masy własnej 0,2 kW/kg, (przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla);
  • A - pełne prawo jazdy na motocykl, uprawniające do kierowania motocyklami o dowolnej mocy i objętości skokowej, można je zrobić po ukończeniu 24 lat (lub mając 20 lat pod warunkiem, że wcześniej zdaliśmy egzamin na uprawnienia A2 i mamy je już przez dwa lata).

O szczegółach czym można jeździć na poszczególne kategorie i jakie są ograniczenia pojemnościowe, mocowe i wiekowe, pisaliśmy w poniższym artykule:

Rajd Motocyklowy Weteranów. Żołnierze na motocyklach odwiedzają na cmentarzach groby poległych na międzynarodowych misjach żołnierzyChcesz prawo jazdy kat. A? Tylko które? Bo są cztery

Cztery kategorie A? Czemu aż tyle?

Jeśli mieszkacie w dużym mieście, to poczekanie do osiemnastki, żeby zdobyć uprawnienia na kategorię B (uogólniając, na samochody osobowe) lub do 24 roku życia na prawo jazdy kategorii A nie wydaje się dużym problemem. Młode osoby mogą się bez problemu przemieszczać dzięki rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej, taksówkom, przewozom osób itd. Gorzej mają jednak osoby mieszkające w mniejszych miasteczkach lub na wsi. Tam środek własnego transportu często jest kluczowy, żeby dostać się do znajomych czy choćby do szkoły. Dlatego stworzono także kategorie A na mniejsze pojazdy, które można zdobyć znacznie wcześniej.

Dokładnie dwanaście miesięcy po pierwszym lockdownie sprawdziliśmy jak okres pandemii wpłynął na postawy internautów wobec motoryzacji. Tu znajdziecie wyniki naszego raportu MOTO.

W weekend przy ulicy Ludwika Chmury 4 w Rzeszowie zaparkowała ciężarówka Harley On Tour wypełniona nowiutkimi maszynami, w tym Harleyami wyposażonymi w najnowszy silnik Milwaukee-Eight. Co grozi za jazdę motocyklem bez prawa jazdy?

W weekend przy ulicy Ludwika Chmury 4 w Rzeszowie zaparkowała ciężarówka Harley On Tour wypełniona nowiutkimi maszynami, w tym Harleyami wyposażonymi w najnowszy silnik Milwaukee-Eight. W weekend przy ulicy Ludwika Chmury 4 w Rzeszowie zaparkowała ciężarówka Harley On Tour wypełniona nowiutkimi maszynami, w tym Harleyami wyposażonymi w najnowszy silnik Milwaukee-Eight.  GRZEGORZ BUKAŁA

Motocyklem na kategorię B - można, ale nie każdym

Na prawo jazdy kategorii B możemy jeździć także m.in. motorowerami, słabymi motocyklami oraz dużymi quadami, o ile posiadamy prawo jazdy kat. B od co najmniej trzech lat. Bez uzyskiwania żadnych dodatkowych uprawnień kierowcy samochodów z takim stażem mogą poruszać się motocyklami napędzanymi silnikami o pojemności skokowej do 125 cm3. W tej kategorii mieszczą się zarówno większe skutery, jak i niektóre motocykle.

Prędkość maksymalna najszybszych dwukołowców tej kategorii przekracza 130 km/h, więc taki środek transportu sprawdzi się nie tylko w zatłoczonych miastach, lecz także na krajowych drogach. Ważne, by pamiętać o dodatkowych warunkach. Należy mieć trzyletni staż kierowcy, a współczynnik mocy do masy pojazdu nie może przekraczać 0,1 kW/kg. Zdecydowana większość maszyn spełnia te kryteria, więc nie trzeba z kalkulatorem w ręku przeliczać powyższych wartości.

O przykładowych maszynach, którymi możemy jeździć na kategorię B pisaliśmy tutaj:

Aprilla RSKupujemy motocykl klasy 125 cm3 za 5-6 tysięcy zł. Nie tylko do miasta

Motocykle 125 ccm dla kierowców aut | PoradnikMotocykle 125 ccm dla kierowców aut | Poradnik Motocykle 125 ccm dla kierowców aut | Poradnik

Jak jest w innych krajach?

W większości europejskich krajów jest tak samo jak u nas. Poszczególne kategorie prawa jazdy kategorii A robimy dopiero po osiągnięciu wieku 16, 18, 20 lub 24 lat. Przykładowo Niemczech również możemy poruszać się motocyklami o pojemności 125 ccm na prawo jazdy kat. B, ale nie jest to takie proste. Trzeba najpierw spełnić kilka warunków:

  • kierowca musi mieć ukończone 25 lat i posiadać prawo jazdy kategorii B od co najmniej pięciu lat;
  • objętość skokowa silnika nie może być większa niż 125 ccm;
  • moc maksymalna to maksymalnie 11 kW (15 KM);
  • stosunek mocy do masy musi wynosić maksymalnie 0,1 kW / kg;
  • kierowca musi uzyskać rozszerzenie do prawa jazdy (B196). Aby je zdobyć, musi odbyć szkolenie składające się z 9 lekcji po 90 minut każda (4 teoretyczne + 5 praktycznych).

Przepisy podobne do polskich, które umożliwiają jazdę motocyklami i skuterami na kat. B obowiązują w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech i na Łotwie. Reszta Europy wymaga zaświadczenia o odbyciu kilkugodzinnego kursu (Francja, Niemcy, Wielka Brytania), narodowego prawa jazdy kat. B (Belgia) lub prawa jazdy kat. A1 (Austria, Dania, Szwajcaria, Szwecja).

Zobacz wideo
Więcej o: