Dwóch pijanych rowerzystów wywróciło się na jezdnię. Jeden miał ponad 3,5 promila

Policjanci zatrzymali dwóch upojonych alkoholem rowerzystów, którzy wywrócili się na jezdnie. Jeden, zatrzymany tuż po godz. 12. miał ponad 3,5 promila. Z kolei w organizmie drugiego, o którym policjanci dowiedzieli się tuż przed godz. 23., krążyły prawie trzy promile. Obaj z urazami głowy trafili do szpitala.

Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, czy też roweru. W ostatnim przypadku taka osoba najpoważniejsze zagrożenie stwarza dla samej siebie. Każde zdarzenie drogowe – nawet takie bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami. Tak też było w przypadku dwóch mężczyzn, przyłapanych przez policjantów z Pomorza. Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Dwóch pijanych rowerzystów. Oboje z urazami głowy trafili do szpitala

Pierwszą informację o rowerzyście, który przewrócił się na rowerze, policjanci otrzymali tuż po 12. Z treści zgłoszenia wynikało, że ok. 30-letni mężczyzna, wioząc skrzynkę piwa, przewrócił się i krwawił z głowy. Na miejsce natychmiast wysłano patrol, który zastał tam kompletnie pijanego 32-latka. Alkomat wykrył w jego organizmie ponad 3,5 promila alkoholu. Z tego względu funkcjonariusze ukarali go mandatem w wysokości 2,5 tysiąca złotych. Mężczyzna został przekazany pod opiekę ratowników i przewieziony do szpitala

Do kolejnego zdarzenia z udziałem pijanego rowerzysty doszło tuż przed 23. Mężczyzna, jadąc chodnikiem, nagle stracił równowagę i przewrócił się na jezdnię. Tak jak w poprzednim przypadku, upadek  poskutkował urazem głowy. 35-latek został przewieziony do szpitala. Tam też zbadano jego stan trzeźwości - w organizmie mężczyzny znajdowały się blisko 3 promile alkoholu. Teraz nieodpowiedzialny cyklista za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Co grozi za jazdę rowerem po alkoholu?

Zgodnie z  przepisami, za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym, niż mechaniczny (np. rowerem) po użyciu alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila), grozi mandat w wysokości 1000 złotych. Z kolei, jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu), wówczas mandat wynosi 2500 złotych. Jeżeli sprawa trafia do sądu, to kara może być jeszcze bardziej dotkliwa. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdu, a także nałożyć grzywnę nawet do 30 tysięcy złotych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA