• Link został skopiowany

Co musi mieć rower, żeby policjant nie wystawił mandatu? Widełki do 3000 zł

Czysto teoretycznie za źle wyposażony rower rowerzysta może zapłacić nawet 3000 złotych mandatu. Widełki są ogromne, ale nie ma co panikować. Nikt nie dostanie kary w tysiącach za brak dzwonka czy odblasku.
Rower wyposażenie
fot. Filip Trusz

Kontrole rowerzystów - policja ruszyła pełną parą

Sezon rowerowy w pełni. W końcu pogoda dopisuje, a rowerzyści tłumnie ruszyli na drogi. To oznacza też, że policja zaczęła znacznie dokładniej kontrolować jednoślady. Funkcjonariusze monitorują przejście dla pieszych, sprawdzają trzeźwość rowerzystów, a także przypatrują się samym rowerom. Niesprawny stwarza spore zagrożenie dla samego rowerzysty i innych uczestników ruchu drogowego. Jak pojechać na rowerową wycieczkę i wrócić bez mandatu? Aktualną prognozę pogody znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Zobacz wideo Policja z użyciem dronów wyłapuje łamiących przepisy cyklistów i pieszych. W kilka chwil wpadło 14 rowerzystów

Mandat za złe wyposażenie roweru w 2023 r.

Na mocy art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń może opiewać na kwotę wynoszącą od 20 do nawet 3000 zł. Nie ma jednak powodów do paniki. Aż tak wysoka kara zarezerwowana jest dla naprawdę rażących naruszeń. W większości przypadków policjant nie zdecyduje się na mandat liczony w tysiącach. Nikt nie będzie karał rowerzysty za brak światełka czy dzwonka mandatem 3000 zł.

Najwyższa kwota robi piorunujące wrażenie, ale rowerzyści nie powinni się jej obawiać. Polskie przepisy pod względem wyposażenia są bardzo rozsądne. Lista jest konkretna i krótka, a większość rowerzystów ma podstawowe rzeczy w swoim rowerze. Kiedy mandat za zły rower naprawdę może być dotkliwy i zbliżać się do górnych widełek? Trzeba się o to postarać. Jechać na zdezelowanym rowerze, który stwarza rzeczywiście zagrożenie w ruchu.

Wyposażenie roweru 2023 r. Co musi mieć rower?

Porządny rower to nasze bezpieczeństwo. Lista obowiązkowego wyposażenia nie jest jakoś specjalnie wymagająca i obejmuje podstawowe rzeczy. Choćby dzwonek, odblaski i sprawne hamulce. Nie znajdziemy na niej żadnych udziwnień, które mogłoby sprawić rowerzystom kłopoty. Kierujący musi zadbać o to, aby jego rower posiadał:

  • co najmniej jeden efektywnie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy;
  • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu o kształcie innym niż trójkąt, a także jedno światło pozycyjne w tym samym kolorze;
  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu;
  • kierunkowskazy – w sytuacji gdy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Obowiązkowe wyposażenie roweru nabiera szczególnego znaczenia po zmroku. To wtedy policjanci zwrócą na nie uwagę, a konkretnie sprawdzą, czy rower posiada konieczne oświetlenie.

Obowiązkowy kask? Czy rowerzysta musi mieć kask?

Przepisy określają obowiązkowe wyposażenie roweru, ale rowerzysty - nie. Rowerzysta może jeździć na rowerze ubrany jak chce. Wbrew popularnemu mitowi nie musi też mieć na głowie kasku. Polskie przepisy po prostu tej sprawy nie regulują. Zalecamy jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Rowerowe kaski dla amatorów nie są drogie, a przy upadku mogą znacznie zmniejszyć obrażenia. Na szczęście coraz więcej rowerzystów z nich korzysta. Warto jeszcze pomyśleć o czymś odblaskowym na ubraniu. Widoczny rowerzysta to bezpieczny rowerzysta.

Prawidłowe wyposażenie roweru
Prawidłowe wyposażenie roweru KG Policji
Więcej o: