Rowerowe mandaty na 2023 r. Za piwo, chodnik, kask i zły stan roweru [Lista]

Taryfikator mandatów ma naprawdę szeroką ofertę "produktów" nie tylko dla kierowców, ale i rowerzystów. Za co cyklista może dostać karę podczas policyjnej kontroli drogowej? Niektóre przypadki mogą was zaskoczyć.

O sytuacji prawnej kierowców, ale także i rowerzystów szerzej opowiadamy w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Sezon rowerowy rozpoczął się na dobre. To oznacza, że warto przestrzec kierowców o tym, że coraz większa liczba cyklistów będzie pojawiać się na polskich drogach. Warto jednak przypomnieć również rowerzystom, że obowiązują ich przepisy. A w razie ich nieprzestrzegania, grozi im kontrola drogowa i mandat.

Zobacz wideo Falująca droga dla rowerów przy trasie S7

Rower i alkohol. Te dwie rzeczy nie idą w parze! Nigdy!

Policjanci coraz uważniej przyglądają się zachowaniom cyklistów. Co konkretnie sprawdzają? Skupiają się chociażby na ich... trzeźwości. Tak, trzeźwość to absolutny obowiązek również kierującego rowerem. Piwo wypite podczas pauzy w czasie wycieczki jest absolutnie zabronione. Kierujący tworzy bowiem w ten sposób realne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników drogi. Może wjechać pod samochód, potrącić pieszego lub przewrócić się na jezdnię. W skrócie także na rowerze sprawdza się jednak zasada. Piłeś? Nie jedź! Nigdy i pod żadnym pozorem.

Prowadzenie roweru w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) oznacza 1000 zł mandatu. W stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) kara rośnie do 2500 zł. Co więcej, możliwy jest zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych.

Obowiązkowe wyposażenie roweru i mandat

Drugą z kwestii, której policjanci przyglądają się szczególnie intensywnie, jest wyposażenie roweru. Lista obowiązkowego ekwipunku jest dość długa, ale w rzeczywistości mało wymagająca. Kierujący musi zadbać o to, aby jego mechaniczny jednoślad posiadał:

 • co najmniej jeden efektywnie działający hamulec;
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy;
 • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu o kształcie innym niż trójkąt, a także jedno światło pozycyjne w tym samym kolorze;
 • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu;
 • kierunkowskazy – w sytuacji gdy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

W tym punkcie dwie uwagi. Obowiązkowe wyposażenie roweru nabiera szczególnego znaczenia po zmroku. To wtedy policjanci zwrócą na nie uwagę, a konkretnie sprawdzą, czy rower posiada konieczne oświetlenie. Po drugie w razie braków w wyposażeniu, cyklista dostanie mandat. Ten na mocy art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń może opiewać na kwotę wynoszącą od 20 do 3000 zł.

Mandat dla rowerzystów za jazdę po chodniku

Po trzecie policjanci patrolujący ulice uważnie będą obserwować zachowania kierującego rowerem w obrębie chodnika. A tu pole do mandatowego popisu staje się już naprawdę duże. Bo cyklista może dostać karę za:

 • zbyt szybką jazdę po chodniku. Mandat wynosi 300 zł i jest wlepiany w przypadku, w którym rower nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.
 • naruszenie przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych. Mandat wynosi 200 zł.
 • naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. Mandat wynosi od 50 do 100 zł.
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych. Mandat to 100 zł.
 • naruszenie obowiązku nieutrudnienia ruchu pieszemu. Mandat to 300 zł.

Kiedy można legalnie jeździć po chodniku?

Kiery rowerzysta może legalnie jechać po chodniku? Gdy opiekuje się osobą w wieku do 10 lat również kierującą rowerem, gdy nie ma ścieżki dla rowerów, szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry, a do tego na drodze, przy której znajduje się chodnik, auta mogą jechać szybciej niż 50 km/h lub gdy jazda ulicą z uwagi na warunki pogodowe mogłaby okazać się zagrażająca bezpieczeństwu.

Co z kaskiem na rowerze? Obowiązkowy czy nie?

Trzy grzechy główne już znamy. Czas zatem na jeden mit. Czy w Polsce można dostać mandat za brak kasku podczas jazdy rowerem? Nie można. Nie ma przepisów zobowiązujących rowerzystów do korzystania z kasku. To indywidualna kwestia każdego rowerzysty, choć zakup kasku warto poważnie przemyśleć. Rowerzyści są szczególnie narażeni na urazy głowy. Kask oznacza zatem wyższe bezpieczeństwo jazdy.

Lista mandatów dla rowerzystów w 2023 roku

Lista mandatów czekających na rowerzystów jest oczywiście dłuższa, niż opisaliśmy to powyżej. Taryfikator przewiduje kary również za:

 • Nieopuszczenie przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną śluzy rowerowej, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku - 100 zł
 • Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku - 50 zł
 • Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem punktu kolejnego - 50 zł
 • Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru lub motoroweru - 200 zł
 • Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach - 50 zł
 • Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu czepiania się pojazdów - 100 zł
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.