To sprawdzi policjant albo strażnik. Każdy rower musi spełniać cztery punkty

Polskie przepisy dojść jasno precyzują obowiązkowe wyposażenie nie tylko samochodu, ale i roweru. Co więcej, wskazują że w razie ewentualnych braków, policjant może ukarać cyklistę grzywną. A ta będzie... czterocyfrowa!

Kolejne porady w zakresie przepisów o ruchu drogowym znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Kierowcy bardzo często są zdania, że rowery są wyrzucone poza prawny nawias. Ich ruchu nie regulują przepisy. To jednak spory błąd. Bo przepisy o rowerach pamiętają i robią to w sposób naprawdę kompletny. Przykład? Idealny stanowi określenie obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Tak, dotyczy ono również roweru!

Zobacz wideo Obowiązkowe wyposażenie roweru. Policja przypomina, co na pewno sprawdzi, kiedy zatrzyma rowerzystę

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

No dobrze, a więc w jakie elementy musi zostać wyposażony rower, aby mógł legalnie poruszać się po polskich drogach? To obrazuje poniższa lista. Obowiązkowe jest:

  • z przodu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

W tym punkcie drobna uwaga. Światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu musi być zamontowane na rowerze na stałe. Dopuszcza się, aby światła pozycyjne były zdemontowane, jednak wyłącznie w czasie jazdy w dzień w czasie dobrej widoczności powietrza.

Obowiązkowe wyposażenie roweruObowiązkowe wyposażenie roweru Policja

Rower nie musi mieć odblasku z przodu, a rowerzysta kasku

Powyższa lista jasno pokazuje, że np. biały odblask z przodu, światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej barwy na pedałach czy elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół są elementami, w które rower może być wyposażony, ale nie musi. A jeżeli chodzi o rowerzystę, nie ma przepisów precyzujących to jakoby musiał jechać w kasku czy kamizelce odblaskowej. Oczywiście obydwie rzeczy warto mieć. Kamizelka sprawi, że będzie bardziej widoczny na drodze, a kask zapewni mu ochronę głowy w czasie ewentualnego upadku.

Policjant sprawdził wyposażenie roweru? No to wystawi mandat!

Skoro przepisy wskazują na listę obowiązkowego wyposażenia roweru, w czystej teorii możliwy jest także i mandat za braki w tej kwestii. Policjant może zatrzymać cyklistę do kontroli, sprawdzić światła, dzwonek lub hamulec i w razie wykrycia uchybień, wlepić grzywnę. Jej wysokość zależy w dużej mierze od kwalifikacji czynu. Gdy uzna, że pojazd jest nienależycie zaopatrzony w wymagane urządzenia lub przyrządy, może wypisać na mandacie kwotę wynoszącą od 50 do 200 zł. Gdy jednak uruchomi art. 97 Kodeksu wykroczeń, grzywna sięgnie kwoty od 20 do 3000 zł.

Obowiązkowe wyposażenie to jedno. Drugą kwestią jest sposób użycia np. świateł. Kiedy rowerzysta powinien włączyć obowiązkowe światła? Przypadków takich jest kilka. Musi to zrobić w czasie od zmierzchu do świtu, podczas zmniejszonej przejrzystości powietrza (opady deszczu lub mgła), ale także w czasie jazdy w tunelu!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.