Mieszkańcy oburzeni nową drogą rowerową w Piasecznie. Zniszczyli znaki

W podwarszawskim Piasecznie pojawił się nowy pas rowerowy w centrum miasta. Pomysł nie spodobał się wielu okolicznym mieszkańcom. Tuż po oddaniu do użytkowania zniszczono znaki drogowe wyznaczające pas.

Urząd Miasta w Piasecznie w ostatnich latach mocno inwestuje w rozbudowę ścieżek rowerowych. Najnowsza inwestycja na ulicy Kościuszki i Sienkiewicza wzbudziła sporo kontrowersji. Sprawę opisuje portal tygodnika "Przegląd Piaseczyński".

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy pas rowerowy pojawił się na rozwidleniu ulic, przez co przecina drogę samochodom. To powoduje, że kierowcy mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa przejazdu rowerzystom, którzy poruszają się ul. Kościuszki w stronę ul Wschodniej. Oprócz tego kierowcy samochodów muszą w tym miejscu zmniejszyć prędkość i zachować ostrożność, a gdy na drodze pojawi się jednoślad, powinni zatrzymać pojazd.

Zobacz wideo

Po oddaniu pasa rowerowego do użytku zawrzało na lokalnych grupach dyskusyjnych w mediach społecznościowych. Atmosfera eskalowała do tego stopnia, że doszło nawet do uszkodzenia znaków drogowych sygnalizujących nową ścieżkę rowerową. Mieszkańcy twierdzą, że w nowym miejscu będzie dochodzić do wielu wypadków z udziałem samochodów i rowerzystów. Przy okazji obrywa się też mocno urzędnikom.

Codziennie na tej ścieżce parkują sobie auta, które trzeba omijać, zjeżdżając na ulicę. Na Kościuszki auta wjeżdżają na ścieżkę, bo przecież zakręt można ściąć. Nie zwraca się uwagi na rowerzystów, bo auto ma więcej blachy, trzeba uciekać na chodnik. Nie mówiąc już o nieustępowaniu pierwszeństwa rowerom na skrzyżowaniu. Ostatnio ledwo wychowałem na Puławskiej przed autem, które nie ustąpiło mi pierwszeństwa. Jechał za nim radiowóz policji - myślałem, że jakoś zareagują, ale niestety pani policjantka była za bardzo zajęta rozmową przez telefon podczas jazdy. Lecz gdybym ja, rowerzysta, przejechał przez przejście dla pieszych, na pewno bym został ukarany mandatem, bo to przecież wykroczenie porównywalne z morderstwem

- komentuje jeden z mieszkańców pod artykułem. Przedstawiciele władz miejskich nie zważają na głosy krytyki, i tłumaczą, że inwestycje zwiększą bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych. W planach jest budowa kolejnych ścieżek rowerowych.

Już niebawem zostanie uruchomiona infrastruktura pozwalająca na bezpieczny przejazd rowerem ul. Puławską od strony ul Okulickiego przez ul. Kościuszki aż do ul. Księcia Janusza Starego. Po zakończeniu prac remontowych na ul. Chyliczkowskiej zostanie uruchomione kolejne połączenie rowerowe – tym razem od strony Konstancina-Jeziorny.

Miasto planuje uruchomić następną drogę rowerową po przebudowie ul. Sienkiewicza na odcinku od ul. Kościuszki do al. Kasztanów. Nowa infrastruktura przy ul. Dworcowej zostanie wtedy włączona do przebudowanej drogi. W ten sposób powstanie połączenie z Zalesiem Dolnym, ale plany sięgają jeszcze dalej – aż do Gołkowa. Projektowana przebudowa ul Jana Pawła II połączy istniejącą drogę przy ul. Dworcowej i Powstańców Warszawy z centrum Piaseczna.

Urzędnicy tłumaczą, że dotychczasowe, rozrzucone po mieście fragmenty dróg dla rowerzystów były przedmiotem kpin i krytyki. Dodają też, że mieszkańcy oczekiwali połączenia tych dróg w spójną sieć, która pozwoli na bezpieczną jazdę rowerem po mieście.

Wyznaczenie nowych dróg rowerowych zostanie dofinansowane siedmioma milionami złotych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wartość całego projektu wynosi ponad 10 mln zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.