Więcej porad w zakresie przepisów obowiązujących alternatywne środki transportu znajdziesz w serwisie Gazeta.pl.
Pytanie na dziś brzmi. Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po jezdni? Przed długi czas ciężko było znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Ta nadeszła jednak dokładnie 20 maja 2021 roku. To wtedy w prawie o ruchu drogowym pojawiła się definicja elektrycznej hulajnogi i to wtedy też zostały ustalone zasady jej ruchu na drogach publicznych.
Kwestię poruszania się hulajnogą elektryczną reguluje art. 33a ustawy Prawo o ruchu drogowym. I tak, umożliwia on jazdę hulajnogą po jezdni. Aby to stało się możliwe, muszą pojawić się jednak jeszcze dwie przesłanki. Po pierwsze przy drodze nie może być wydzielonej ścieżki rowerowej, ewentualnie pasa ruchu dla rowerów. Po drugie dopuszczalna prędkość pojazdów na danym odcinku nie może przekroczyć 30 km/h.
W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że hulajnogi mogą pojawić się na jezdni przede wszystkim w ścisłych centrach miast. To tam na ogół wyznaczane są strefy ograniczonej prędkości. W pozostałych przypadkach drogi publiczne w mieście mają na ogół wyznaczony wyższy limit prędkości niż 30 km/h. Co to oznacza? Że kierujący hulajnogą nie może poruszać się po jezdni. Powinien zjechać na trasę rowerową, a gdy jej brakuje na chodnik.
Ile wynosi dopuszczalna prędkość hulajnogi na jezdni? Tak, przepisy ją regulują! Została określona na 20 km/h, czyli dokładnie tyle samo co w przypadku ścieżki rowerowej.
Oczywiście warto pamiętać o tym, że jazda hulajnogą elektryczną po chodniku wymaga również pamiętania o szeregu zasad. Przede wszystkim chodnik to królestwo pieszych. Należy zatem ustąpić im pierwszeństwa w każdym przypadku oraz nie doprowadzać do sytuacji, w której przejazd utrudni ich ruch. Poza tym kierujący hulajnogą elektryczną musi zachować szczególną ostrożność oraz może poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości idącego pieszego. To oznacza maksymalnie 8 km/h.
Na koniec pozostała jeszcze jedna kwestia. Bez znaczenia czy kierujący hulajnogą elektryczną pojawi się na jezdni, trasie rowerowej czy chodniku, musi posiadać... uprawnienia. W przypadku osób pełnoletnich takie daje dowód osobisty. Osoby w wieku od 10 do 18 lat powinny posiadać kartę rowerową, ewentualnie prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Co z młodszymi kierującymi? Ci nie mogą legalnie prowadzić elektrycznej hulajnogi na drogach publicznych. Nawet pod opieką osób dorosłych.
W przypadku jazdy hulajnogą elektryczną szczególne widmo tworzą cztery typy kar zapisanych w nowych taryfikatorze mandatów. Kierujący dostanie: