Dopłaty do zakupu rowerów. Wzorem samochodów elektrycznych. Będzie projekt ustawy

Partia Zieloni zapowiedziała, że złoży w sejmie projekt ustawy wprowadzającej dopłaty do rowerów. Politycy chcą, aby - wzorem samochodów - elektrycznych państwo dopłacało do zakupu tych jednośladów, jako najbardziej ekologicznej formy transportu.
Zobacz wideo Rowerem po chodniku? Zakaz, ale z rozsądnymi wyjątkami

Dopłaty z budżetu państwa do zakupu samochodów elektrycznych. Jedni uważają, że są potrzebne, aby (przynajmniej na początku) zachęcić społeczeństwo do kupowania bardziej ekologicznych pojazdów. Inni twierdzą, że auta na prąd - skoro lepsze od spalinowych - powinny same przyciągać do siebie klientów. Pomysł dopłat do... rowerów może więc wzbudzić w Polsce jeszcze większe emocje. 

Chcą dopłat do zakupu rowerów. Chodzi o ekologię

Propozycję taką - jak donoszą media, cytując PAP - wysunęła Partia Zieloni. Jej zdaniem, wysokie ceny paliw to czas, w którym zdecydowanie łatwiej będzie przekonać Polaków do przesiadki z samochodów na rowery, jako najbardziej ekologiczne pojazdy.

Projekt ustawy, który mają złożyć Zieloni zakłada dopisanie rowery do listy pojazdów niskoemisyjnych, do których zakupu może dopłacać rząd. Takie dopłaty zapewne przekonałyby część osób do zakupu własnego jednośladu, który mógłby służyć jako środek transportu w mieście.

Jak stwierdziła Urszula Zielińska, przewodnicząca partii, nie każdego Polaka - pomimo dopłat - stać na zakup samochodu elektrycznego, ale każdego lub prawie każdego stać na zakup roweru. Dopłaty miałyby - wedle pomysłu - obowiązywać na rowery klasyczne, elektryczne oraz transportowe.

Podobny pomysł realizuje Gdynia

Na bardzo podobny pomysł już wcześniej wpadli włodarze miasta Gdynia. Mieszkańcy miasta zainteresowani zakupem roweru od kilkunastu dni mogą składać wniosku o dofinansowanie zakupu z budżetu miasta.

Dopłaty obowiązują jednak jedynie w przypadku rowerów elektrycznych, które niestety do tanich nie należą. Maksymalna kwota dopłaty to 50 proc. wartości jednośladu, ale nie więcej niż 2500 zł. 

Więcej takich ciekawostek znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.