Karta rowerowa. Kto potrzebuje i jaka jest kara za jej brak. Naprawdę 1500 zł?

Rower także jest pojazdem, a ścieżka rowerowa to nadal fragment sieci dróg publicznych. A to oznacza konieczność spełnienia określonych wymogów. Kierujący rowerem musi mieć prawo jazdy, a tak właściwie to kartę rowerową. Bo bez niej naraża się i to poważnie.

Porady w zakresie przepisów prawa o ruchu drogowym publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Karta rowerowa to relikt przeszłości? No właśnie nie do końca. Dokument nadal obowiązuje i nadal okazuje się niezbędny dla jednej kategorii prowadzących. I jak to zwykle bywa z przepisami, niewiedza w tej kwestii może się okazać bolesna. Szczególnie że brak karty rowerowej jest obwarowany wysoką grzywną...

Zobacz wideo

Karta rowerowa jest obowiązkowa w wieku od 10 do 18 lat

No dobrze, ale może od początku. Rowerzysta w wieku do 10 lat przez przepisy jest traktowany jak... pieszy. Po przekroczeniu 10. roku życia, do jazdy na rowerze po drogach publicznych konieczna jest jednak już karta rowerowa. Ta przestaje być konieczna w przypadku, w którym dziecko staje się pełnoletnie. Według polskich przepisów osoby pełnoletnie nie potrzebują uprawnień do kierowania rowerem. Te nadaje im bowiem dowód osobisty.

Warto pamiętać o tym, że do systemu dróg publicznych zaliczają się nie tylko jezdnie, ale również chodniki czy ścieżki rowerowe.
Zamiennikiem dla karty rowerowej może się stać prawo jazdy kat. AM (od 14. roku życia), A1, B1 lub T (od 16. roku życia).

Bez karty rowerowej, czyli bez... uprawnień! Mandat to nawet 1,5 tys. zł

Jest wymóg, a więc musi być też i kara. Ile kierującego kosztować będzie jazda bez karty rowerowej w sytuacji, w której ma mniej niż 18 lat? Przypadek taki opisuje art. 94 par. 1a ustawy Kodeks wykroczeń. I zakłada on karę grzywny wynoszącą do 1500 zł. Tak, 1,5 tys. zł. Warto mocno zaznaczyć, że to jednak próg maksymalny. Policjanci mogą zatem zmniejszyć wymiar kary. Taryfikator za prowadzenie roweru bez koniecznych uprawnień przewiduje karę minimalną wynoszącą 200 zł.

No dobrze, ale jak małoletni może dostać mandat? Rowerzysta w wieku do 17. lat nie podlega taryfikatorowi mandatów. Tak, to prawda. To jednak nie oznacza, że kary nie będzie. Policjanci mandat wystawią, ale rodzicom lub opiekunom prawnym.

Jak wyrobić kartę rowerową? Głównie w szkole.

Karta rowerowa jest konieczna dla dziecka w wieku od 10 do 18 lat. Jak dokument można wyrobić? Nie trzeba przechodzić kursu, ale konieczne jest zdanie egzaminu. Egzamin na kartę rowerową może zorganizować dyrektor szkoły, ale tylko podstawowej, dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców i spełniający dodatkowe wymagania. Egzamin zazwyczaj odbywa się w części praktycznej i teoretycznej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.