Rower w autobusie. Możesz, ale... to kierowca ma ostatnie słowo i to on decyduje

Raz na jakiś czas mediami w kraju wstrzasają wiadomości o rowerzyście, którego kierowca nie wpuścił do autobusu albo z niego wyprosił. Czy w ogóle można przewozić rower w autobusie? Tak, ale pod wieloma warunkami.

Czy można przewozić rower w autobusie?

Na pytanie ze śródtytułu odpowiedź jest prosta - tak, można. Trzeba jednak pamiętać, że rowerzysta nie zawsze może to zrobić, a ostateczną decyzję podejmuje tak naprawdę kierowca. Przewożenie roweru w komunikacji miejskiej, autobusach i tramwajach, powinniśmy traktować jako sytuację awaryjną. Jeśli widzimy pełny autobus, to trzeba poczekać na następny. Jak w każdej sytuacji na drodze musimy zachować zdrowy rozsądek i kierować się empatią. Rowerzysta z rowerem w autobusie jest gościem.

Rower w autobusie. Czy trzeba płacić za bilet?

Nie. Przewożenie roweru jest bezpłatne.

Najważniejsze zasady przewozu roweru w komunikacji:

  1. Przewóz rowerów traktuj okazjonalnie w przypadku złej pogody lub awaryjnie, kiedy rower ulegnie uszkodzeniu.
  2. Pamiętaj, osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz wózki dziecięce mają pierwszeństwo.
  3. Przewożąc rower nie utrudniaj innym pasażerom wsiadania ani wysiadania z pojazdu.
  4. Uważaj, aby przewożąc rower nie pobrudzić nim wnętrza pojazdu oraz innych pasażerów.
  5. Rower można przewozić bezpłatnie, ale sam rowerzysta musi posiadać ważny bilet.

Rower w autobusieRower w autobusie fot. Filip Trusz

Z rowerem powinniśmy zająć miejsce, które wyznaczono dla wózków inwalidzkich oraz wózków dziecięcych. To tam jest najwięcej miejsca, nie będziemy więc przeszkadzać innym pasażerom. Wielu rowerzystów o tym zapomina, ale jest obowiązek zabezpieczenia roweru podczas jazdy. Gdy autobus jest wyposażony w uchwyt do przedniego koła, jednoślad trzeba ustawić przeciwnie do kierunku jazdy. Co gdy uchwytu nie ma? Do przymocowania roweru można wykorzystać np. pasy. W tym celu ustawia się go przodem do kierunku jazdy, opiera o poręcz i stabilizuje w dwóch punktach.

Wsiadając z rowerem powinniśmy także wybrać odpowiednie drzwi, żeby nie robić zamieszania i nie przeciskać się przez cały pojazd. W autobusie i tramwaju to zwykle drugie drzwi, w metrze pierwsze lub ostatnie, a w pociągach wejścia dla rowerzystów są dokładnie oznaczone.

Zobacz wideo

Kiedy kierowca ma prawo wyprosić rowerzystę?

Kierowca autobusu ma pełne prawo wyprosić lub nie wpuścić osoby z rowerem. Szczególnie że kwestię tą regulują nie tylko przepisy, ale i wewnętrzne regulaminy przygotowywane przez operatorów komunikacji miejskiej - na ich mocy o obecności roweru w autobusie decyduje kierowca. To on odpowiada za bezpieczeństwo i porządek na pokładzie. I do niego należy ostateczna decyzja. Kiedy prowadzący busa wyprosi rowerzystę? Oto kilka przykładowych sytuacji:

  • gdy w autobusie jest zbyt wielu pasażerów i są np. godziny szczytu,
  • gdy miejsce dla rowerów zajmuje osoba niepełnosprawna,
  • gdy rower w autobusie staje się uciążliwy dla innych pasażerów,
  • gdy rower w autobusie zagraża porządkowi,
  • gdy mowa o grupie rowerzystów,
  • gdy rowerzysta ma brudny rower - np. ubłocony.
Więcej o:
Copyright © Agora SA