820 kilometrów ścieżek rowerowych. Niektóre idą w ciągu tras ekspresowych

W Polsce powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych. Aktualnie pod jurysdykcją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest aż 820 kilometrów tras dla rowerzystów. Co ciekawe, niektóre z nich biegną wzdłuż dróg ekspresowych.

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata". To powiedzonko zna niemal każdy i w tym roku wyjątkowo się ono sprawdziło. W Kwietniu mieliśmy zarówno opady śniegu, ulewne deszcze, a nawet pełne słońca dni, w które temperatura dochodziła do 20 stopni Celsjusza. Można jednak założyć, że te anomalie pogodowe mamy już za sobą i wiosna zaczyna się "pełną gębą". A to oznacza wyciągnięcie z piwnic rowerów i pojawienie się rowerzystów na drogach i ścieżkach rowerowych. tych drugich mamy w Polsce coraz więcej.

Zobacz wideo

820 km tras dla rowerzystów

Choć ścieżki rowerowe kojarzą nam się głównie z miastami, niektóre szlaki przebiegają wzdłuż dróg krajowych a nawet ekspresowych. GDDKiA zarządza trasami dla rowerzystów o łącznej długości 817,8 km. Na tę liczbę składa się m.in. 244 km wydzielonych ścieżek rowerowych, z czego 127,3 km znajduje się w obrębie miast, a 116,6 km poza miastami. Jednośladem można się także komfortowo poruszać po wspólnych ciągach pieszo-rowerowych. GDDKiA zarządza niemal 574 km takich tras, z czego 164,6 km znajduje się w miastach, a 409,2 km poza nimi.

Koniec z jazdą Koniec z jazdą "na gazetę"? Posłowie chcą zmian, na które czekają rowerzyści

Rowerowa Wielkopolska

Najwięcej wydzielonych ścieżek rowerowych w obrębie miast (32,4 km) znajduje się w woj. mazowieckim oraz podlaskim (27 km). Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę także ciągi pieszo-rowerowe, to na pierwsze miejsce z 54,8 km tras (3,7 km ścieżek rowerowych i 51 km ciągów pieszo-rowerowych) wysuwa się woj. wielkopolskie.

Na drugim miejscu jest Mazowsze (łącznie 53,7 km tras), a na trzecim Pomorze (18 km ścieżek rowerowych i 14,1 km ciągów pieszo-rowerowych). Podlasie plasuje się tuż za podium z łączną liczbą 31,1 km tras dla rowerzystów.

Ścieżki rowerowe w PolsceŚcieżki rowerowe w Polsce GDDKiA

Wielkopolska dominuje też pod względem liczby tras zlokalizowanych poza miastami. Jest to ponad 157,4 km, z czego 19 km stanowią wydzielone ścieżki rowerowe. Na drugim miejscu ponownie znajduje się Mazowsze (14,4 km ścieżek rowerowych i 54 km ciągów pieszo-rowerowych), a na trzecim woj. opolskie, w którym zlokalizowanych jest 48,8 km tras przeznaczonych dla rowerzystów (w tym prawie 17 km wydzielonych ścieżek).

RowerWina kierowcy! Nie, to wina rowerzysty. Stop, czy to naprawdę aż tak ważne?

Ścieżka rowerowa na ekspresówce

Zgodnie z przepisami rowerzyści nie mogą korzystać z dróg ekspresowych ani autostrad. Wzdłuż ekspresówek, szczególnie w sąsiedztwie dużych ośrodków miejskich, można jednak znaleźć trasy przeznaczone dla rowerzystów. Znajdziemy je w sześciu województwach (podlaskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, śląskim, lubelskim i mazowieckim), ale zdecydowanie najwięcej (34,5 km) zlokalizowanych jest na Mazowszu.

Bezpieczeństwo

Największy wpływ na własne bezpieczeństwo mamy my sami. Dlatego przed wyruszeniem w trasę koniecznie zadbajmy o odpowiedni stan techniczny roweru. Podczas jazdy trzeba też mieć oczy dookoła głowy. Więcej o bezpieczeństwie rowerzystów pisaliśmy w tym artykule z cyklu Wyższa Szkoła Jazdy:

Wyższa szkoła jazdy, roweryRowerzyści są wszędzie, patrz w lusterka. Pamiętaj, że często musisz myśleć za nich

Więcej o: