820 kilometrów ścieżek rowerowych. Niektóre idą w ciągu tras ekspresowych

W Polsce powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych. Aktualnie pod jurysdykcją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest aż 820 kilometrów tras dla rowerzystów. Co ciekawe, niektóre z nich biegną wzdłuż dróg ekspresowych.

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata". To powiedzonko zna niemal każdy i w tym roku wyjątkowo się ono sprawdziło. W Kwietniu mieliśmy zarówno opady śniegu, ulewne deszcze, a nawet pełne słońca dni, w które temperatura dochodziła do 20 stopni Celsjusza. Można jednak założyć, że te anomalie pogodowe mamy już za sobą i wiosna zaczyna się "pełną gębą". A to oznacza wyciągnięcie z piwnic rowerów i pojawienie się rowerzystów na drogach i ścieżkach rowerowych. tych drugich mamy w Polsce coraz więcej.

Zobacz wideo

820 km tras dla rowerzystów

Choć ścieżki rowerowe kojarzą nam się głównie z miastami, niektóre szlaki przebiegają wzdłuż dróg krajowych a nawet ekspresowych. GDDKiA zarządza trasami dla rowerzystów o łącznej długości 817,8 km. Na tę liczbę składa się m.in. 244 km wydzielonych ścieżek rowerowych, z czego 127,3 km znajduje się w obrębie miast, a 116,6 km poza miastami. Jednośladem można się także komfortowo poruszać po wspólnych ciągach pieszo-rowerowych. GDDKiA zarządza niemal 574 km takich tras, z czego 164,6 km znajduje się w miastach, a 409,2 km poza nimi.

Rowerowa Wielkopolska

Najwięcej wydzielonych ścieżek rowerowych w obrębie miast (32,4 km) znajduje się w woj. mazowieckim oraz podlaskim (27 km). Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę także ciągi pieszo-rowerowe, to na pierwsze miejsce z 54,8 km tras (3,7 km ścieżek rowerowych i 51 km ciągów pieszo-rowerowych) wysuwa się woj. wielkopolskie.

Na drugim miejscu jest Mazowsze (łącznie 53,7 km tras), a na trzecim Pomorze (18 km ścieżek rowerowych i 14,1 km ciągów pieszo-rowerowych). Podlasie plasuje się tuż za podium z łączną liczbą 31,1 km tras dla rowerzystów.

Ścieżki rowerowe w PolsceŚcieżki rowerowe w Polsce GDDKiA

Wielkopolska dominuje też pod względem liczby tras zlokalizowanych poza miastami. Jest to ponad 157,4 km, z czego 19 km stanowią wydzielone ścieżki rowerowe. Na drugim miejscu ponownie znajduje się Mazowsze (14,4 km ścieżek rowerowych i 54 km ciągów pieszo-rowerowych), a na trzecim woj. opolskie, w którym zlokalizowanych jest 48,8 km tras przeznaczonych dla rowerzystów (w tym prawie 17 km wydzielonych ścieżek).

Ścieżka rowerowa na ekspresówce

Zgodnie z przepisami rowerzyści nie mogą korzystać z dróg ekspresowych ani autostrad. Wzdłuż ekspresówek, szczególnie w sąsiedztwie dużych ośrodków miejskich, można jednak znaleźć trasy przeznaczone dla rowerzystów. Znajdziemy je w sześciu województwach (podlaskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, śląskim, lubelskim i mazowieckim), ale zdecydowanie najwięcej (34,5 km) zlokalizowanych jest na Mazowszu.

Bezpieczeństwo

Największy wpływ na własne bezpieczeństwo mamy my sami. Dlatego przed wyruszeniem w trasę koniecznie zadbajmy o odpowiedni stan techniczny roweru. Podczas jazdy trzeba też mieć oczy dookoła głowy. Więcej o bezpieczeństwie rowerzystów pisaliśmy w tym artykule z cyklu Wyższa Szkoła Jazdy:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.