Rowerowe mandaty w 2024 r. Lista najczęstszych, na szczycie nawet 2500 zł

Rowerzyści wracają na drogi. Warto przypominać o tym kierowcom. Warto jednak też edukować cyklistów w zakresie przepisów drogowych. Bo oni nie są świętymi krowami. Też mogą dostać mandat. I to często czterocyfrowy!

Rowerzyści są zaliczani do niechronionych użytkowników ruchu drogowego. A to sprawia, że powinni być preferencyjnie traktowani przez kierowców. Uprawnienia nie oznaczają jednak, że rowerzyści mogą robić, co im się podoba. Oni również mają obowiązki i oni również mogą podlegać odpowiedzialności mandatowej.

Zobacz wideo Potrącenie rowerzysty w Gubinie zakwalifikowane jako wypadek. Powód? Nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście

Najwyższe mandaty dla rowerzystów w 2024 r. dotyczą...

Mandat dla rowerzysty to jakieś grosze? Czasami tak, ale czasami też nie. Są wykroczenia, które sprawią, że cyklista mocno się zdziwi, gdy dostrzeże kwotę wpisaną na bloczku mandatowym. Na listę warto wpisać przede wszystkim trzy:

 • cyklista w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) dostanie 1000 zł mandatu,
 • cyklista w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) dostanie 2500 zł mandatu,
 • cyklista, który wjedzie na przejazd kolejowy w sytuacji, w której rozpoczęło się opuszczanie zapór, ewentualnie włączyło się czerwone światło migające, dostanie 2000 zł mandatu.

W tym punkcie należy zrobić dwie uwagi. Pierwsza jest taka, że alkohol nie idzie w parze z żadnym środkiem transportu. Chyba że pijany jest pasażerem autobusu... Nie można prowadzić pod wpływem alkoholu – po prostu. Druga jest taka, że jest jeszcze jedna kara, która powyższą listę powinna uzupełnić. Mowa o mandacie za stan techniczny roweru. Tu chodzi przede wszystkim o niesprawne światła podczas jazdy w nocy lub niesprawny hamulec. Cyklista poruszający się bez oświetlenia może dostać od 20 do 3000 zł grzywny. Policjant wskazuje kwotę uznaniowo.

Rowerzysta vs. pieszy. Rację często ma ten drugi

W kwestii dodatkowych uprawnień na drodze rowerzysta wcale nie znajduje się na szczycie hierarchii. Nad nim umieszczony jest bowiem pieszy. I często w związku z zachowaniami w stosunku do pieszych kierujący rowerem może otrzymać mandat. Za co konkretnie? Szczególnie karane jest:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – mandat od 50 do 500 zł,
 • wyprzedzanie lub omijanie innego pojazdu przed przejściem dla pieszych – mandat od 50 do 500 zł,
 • zbyt szybka jazda podczas korzystania z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych – mandat 300 zł,
 • jazda chodnikiem zamiast drogą dla rowerów – mandat 100 zł.

Rowerzysta może też dostać mandat za telefon czy ręce na kierownicy

Alkohol, stan techniczny i piesi. A to nie koniec listy mandatów, które zostały przygotowane dla rowerzystów. Bo podlegają oni również innym nakazom i zakazom. W efekcie mogą otrzymać karę m.in. za:

 • korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem – mandat 200 zł,
 • naruszenie zakazu czepiania się pojazdów – mandat 100 zł,
 • naruszenie obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku – mandat 50 zł,
 • naruszenie zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – mandat 50 zł,
 • naruszenie zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach – mandat 50 zł.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.