Mustang Mach-E pokazuje, w którą stronę podąża cała marka

Miliardowe inwestycje, elektryfikacja całej gamy, zupełnie nowe modele i ciekawe współprace - Ford już rozpoczął ofensywę na europejskim rynku. Ambicje ma imponujące.

Ponad miliard dolarów na fabrykę w Kolonii to symbol

Symbolem i głównym impulsem dla nowej strategii Ford Europe jest ogromna inwestycja w fabrykę w Kolonii. Ford wyda aż miliard dolarów na przebudowę swoich zakładów. Inwestycja ta przekształci istniejące zakłady montażu pojazdów w Centrum Elektryfikacji Ford Cologne Electrification Center, ukierunkowane na produkcję pojazdów elektrycznych. Będzie to pierwszy taki zakład Forda w Europie.

Nasza dzisiejsza zapowiedź przekształcenia zakładu w Kolonii, który od 90 lat jest naszą siedzibą i centrum działalności w Niemczech, jest jedną z najbardziej znaczących decyzji Forda od dziesięcioleci. Pokazuje to nasze zaangażowanie w Europie i znaczenie pojazdów elektrycznych w nowoczesnej przyszłości marki jako centralnego punktu naszej strategii rozwoju

-mówił Stuart Rowley, prezes Ford of Europe, ogłaszając plany marki na przyszłość.

Kolonia to symbol, ale wcale nie jedyna fabryka, która już jest modernizowana. Niedawno ogłoszono inwestycję 230 milionów funtów w przekształcenie zakładów w Halewood w wytwórnię komponentów do pojazdów elektrycznych w Europie.

Ford na poważnie traktuje elektryfikację i rewolucję, jaką przechodzi cała motoryzacja. Nic dziwnego, że ma ogromną szansę na statuetkę w kategorii Napęd Alternatywny w plebiscycie The Best of Moto. To wy wybieracie, a każdy głos to szansa na nagrody.

Ford modernizuję fabrykę Van DykeFord modernizuję fabrykę Van Dyke Ford

Ford będzie elektryfikował Europę

Do połowy 2026 roku pełna europejska gama pojazdów osobowych marki będzie mogła poruszać się z zerową emisją spalin, będą to samochody w pełni elektryczne lub hybrydowe typu plug-in, a do 2030 roku planowane jest stuprocentowe przejście na napędy w pełni elektryczne. Z kolei do 2024 r. cała gama pojazdów dostawczych Forda będzie zdolna do jazdy bezemisyjnej, w pełni elektryczna lub napędzana układami hybrydowymi typu plug-in, a do 2030 roku dwie trzecie sprzedawanych pojazdów dostawczych Forda ma być w pełni zelektryfikowanych lub wyposażonych w napęd hybrydowy plug-in.

Mówiąc o elektryfikacji, Ford myśli o swoich dwóch oddziałach. Elektryfikować będzie i samochody osobowe, i dostawcze. Tę e-rewolucję obserwujemy już od jakiegoś czasu. Świetnym przykładem może być Kuga, która oferowana jest w przeróżnych wersjach silnikowych, włącznie z hybrydą typu plug-in. Jednak zdecydowanie najgłośniej było o dwóch modelach-ikonach. Ford F-150 doczekał się najpierw hybrydy, a chwilę później premierę miała miejsce w pełni elektryczna wersja Lightning.

Ford F-150 LightningFord F-150 Lightning fot. Ford

Mustang Mach-E wyznacza drogę dla wszystkich Fordów

F-150 to ikona amerykańskiej motoryzacji, ale z naszej perspektywy ważniejszym modelem jest jednak inna legenda. Do rodziny Mustanga dołączył elektryczny SUV Mach E, który już jeździ po polskich drogach. I zbiera bardzo pozytywne recenzje za połączenie praktyczności, bogatego wyposażenia, bezemisyjnego napędu z duszą i charakterem klasycznego Mustanga.

Wprowadzenie Mustanga Mach-E było milowym krokiem na naszej drodze do zapewnienia pełnej oferty pojazdów osobowych bezemisyjnych, w pełni elektrycznych lub hybrydowych typu PHEV do połowy 2026 roku, a towarzyszące mu zainteresowanie było niesamowite, dzięki sukcesom sprzedaży i nagrodom zebranym na terenie całej Europy -

- powiedział This Woelpern, dyrektor generalny działu importu, Ford of Europe. Ford Mustang Mach-E to murowany faworyt do tytułu Samochodu Roku 2021. W TYM MIEJSCU głosować mogą na niego nasi czytelnicy. Na głosujących czekają nagrody.

Ford Mustang Mach-EFord Mustang Mach-E fot. Ford

Mustang Mach-E przeciera szlaki dla innych elektrycznych modeli producenta. I zapowiada, że elektryfikacja pod znakiem błękitnego owalu będzie pełna emocji. Ford nie zamierza zapominać o swoich atutach, wciąż chce tworzyć samochody zorientowane na kierowcę, które podczas każdej przejażdżki stawia na radość z jazdy. Najlepszym dowodem jest 487-konna wersja GT, która pierwszą setkę osiąga w zaledwie 3,7 sekundy. Ford specjalnie właśnie takim modelem wjeżdża w nową erę. This Woelpern dodał:

Mustang Mach-E GT wzmocni te emocje jeszcze bardziej, przenosząc doświadczenie Forda w dziedzinie praktycznych, dających ogromną radość z jazdy samochodów osobowych i SUV-ów w nową erę w pełni elektrycznych napędów.

Ford Mustang Mach-E GTFord Mustang Mach-E GT fot. Ford

Dzieje się. A dziać ma się znacznie więcej

Już w 2023 r. ze zmodernizowanej fabryki w Kolonii na europejskie drogi wyjedzie nowy, stuprocentowo elektryczny model marki. Powstanie w Europie i dla Europy, ale na szczegóły musimy jeszcze poczekać. Na razie podano tylko datę, kiedy taki samochód będzie gotowy. Wiemy, że z czasem może dołączyć do niego jeszcze jeden e-model, ale i tutaj brakuje jeszcze konkretów. Ford kolejne karty będzie odkrywał w następnych miesiącach.

Wiemy też, że amerykańska marka nawiązała współpracę z jednym z największych koncernów motoryzacyjnych świata, żeby wspólnie zapewnić efektywny kosztowo rozwój pojazdów i zaopatrzenie w komponenty. Ford rozpoczął także współpracę z technologicznym gigantem Google.

Zamierza też umocnić swoją pozycję w segmencie aut użytkowych. W 2020 r. marka po raz szósty z rzędu sięgnęła po tytuł lidera sprzedaży pojazdów użytkowych w Europie. Ford planuje tę pozycję jeszcze umocnić i ma na to kilka pomysłów. Choćby stworzenie ekosystemu zbudowanego wokół usług komunikacji opracowanych wspólnie z klientami, których celem jest poprawa zadowolenia właścicieli pojazdów i wspieranie rozwoju ich firm.

Ford Mustang Mach-EFord Mustang Mach-E fot. Ford

Inwestycje liczone w miliardach

Na samą modernizację zakładów w Kolonii Ford wyda miliard dolarów, ale to tak naprawdę tylko kropla w morzu inwestycji producenta. Ford zainwestuje globalnie do 2025 roku co najmniej 22 miliardy dolarów w elektryfikację. Już niedługo powinniśmy poznać dalsze plany. Imponujący Ford Mustang Mach-E to zapowiedź wielkiej e-ofensywy. Jednego jesteśmy pewni - czekają nas bardzo ciekawe miesiące i lata.

Rewolucję widać tu i teraz. Ford Mustang Mach-E to jeden z najmocniejszych kandydatów w ścisłym finale głównej kategorii The Best of Moto. Wiele wskazuje, że uda mu się odjechać konkurencji. O tym decydujecie Wy, głosując W TYM MIEJSCU.

Więcej o: